BEOGRAD, „Bregzit” ne mora negativno da utiče na ekonomiju EU niti na privrede malih zemlja čiji je EU glavni trgovinski partner, kao što je Srbija – izjavio je direktor Instituta za slobodno tržište na Tehnološkom univerzitetu u Teksasu Benyamin Pauel, dodajući i da bi Srbija većim stepenom ekonomskih sloboda mogla ubrzati svoj privredni rast.
Pauel je rekao da će uticaj Bregzita na ekonomiju EU zavisiti, prije svega, od međusobnih političkih odluka EU i Velike Britanije povodom Bregzita i da je to još otvoreno pitanje.
Američki profesor ekonomije je podsjetio na to da su Britanaci donijeli odluku da izađu iz EU, ističući da bi, bez obzira na to, obe strane trebalo da nastave ekonomsku saradnju i da je najvažnije da omoguće slobodnu trgovinu i mobilnost radne snage.
Po njegovim riječima, predviđanje kako će Bregzit uticati na ekonomiju neke zemlje pojedinačno nije ekonomsko već prije svega političko.
– Takođe, za male zemlje kao što je Srbija bilo bi dobro da Britanija usvoji liberalnu trgovinsku politiku prema njima, bez obzira na to kakve će Britanci imati odnose s EU u narednom periodu – naveo je Pauel.
– Mislim da je za Srbiju jedan od najvećih izazova kako da razvije privredu, odnosno kako da više poštuje prava u vezi s privatnom imovinom, ugovore, zakone i dostigne veći stepen poštovanja ekonomskih sloboda. Srbija je na 101. mjestu u svijetu po ekonomskim slobodama- navodi Pauel.
Sagovornik Tanjuga je kazao da sve zemlje bivše Jugoslavije, osim Slovenije, sprovode reforme koje podrazumjevaju čvrsto poštovanje ugovora, zaštitu privatne svojine, liberalizaciju tržišta rada, tako da sve što podrazumjeva slobodnu ekonomiju može pomoći Srbiji da ostvari privredni rast nezavisno od toga šta će se dešavati u Velikoj Britaniji ili EU.
– Srbija može dostići rast na isti način kao i svaka druga zemlja u svijetu, ako poštuje vladavinu prava, garantuje ekonomske slobode i privatno vlasništvo – istakao je američki ekonomista.
Pauel je dodao da se lako može vidjeti da su sve zemlje koje to poštuju bogate i prosperitetne, dok su one koje nemaju ekonomske slobode siromašne i bez privrednog rasta. Dnevnik