BEOGRAD, Ako Vlada Srbije, a zatim i parlament, usvoje novi prijedlog zakona o porezu na dohodak građana, koji je, kako je potvrđeno “Večernjim novostima”, izrađen u Ministarstvu finansija Srbije, svi sa platama iznad 40.000 dinara (430 evra), plaćaće značajno veći porez na primanja.
Beogradski dnevnik navodi da novi prijedlog zakona o porezu na dohodak, o kojem će, odmah poslije dvonedjeljnih odmora, raspravljati i članovi Vlade Srbije, predviđa postojanje dvije stope poreza na dohodak.
Prva, niža, od deset odsto, biće primjenjivana, kaže se u prijedlogu zakona, za primanja koja su ispod 40.000 dinara. Viša stopa poreza na plate, od 20 odsto, važiće za primanja iznad tog limita.
“Večernje novosti” pišu da se namet na platu neće plaćati na neoporezivi iznos koji će, po Prijedlogu zakona, iznositi 30 odsto prosječne plate u mjesecu koji je prethodio onom za koji se zarada isplaćuje. Po novom zakonu neoporezivi dio bi iznosio oko 9.300 dinara.
Porez na zarade trenutno se plaća po jedinstvenoj stopi od 12 odsto, uz neoporezivi dio koji je limitiran na nešto manje od 6.000 dinara. Država je u ovoj godini od naplate ovog nameta prihodovala između pet i šest milijardi dinara mjesečno, pa je poslije šest mjeseci, prikupljeno skoro sedam milijardi dinara manje nego što je planirano.
Tako bi, u slučaju da budu zadržana trenutno važeća zakonska rješenja u vezi sa porezom na plate, minus u sumi prikupljenoj od ovog nameta bio skoro 13 milijardi, a 12 milijardi dinara je iznos sa kojim Ministarstvo finansija kalkuliše kada računa budžetske efekte novoprimjenjenog poreza na zarade.
Prosječna zarada u junu bila je nešto više od 31.000 dinara, dok je od poreza na dohodak građana u budžet prikupljeno 6.333,4 milijarde dinara.
“Novostima” je u Ministarstvu finansija Srbije potvrđeno da se ne priprema nijedna mjera kojom bi na bilo koji način bili ugroženi utvrđeni iznosi ili dinamika isplate penzija.