BRISEL, GRADIŠKA, Pregovarački tim BiH postigao je načelan dogovor sa Evropskom komisijom da pored tehničke adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, EU i BiH jedna drugoj povećaju carinske kvote za ribu, vino i šećer.
Šef pregovaračkog tima BiH Dragiša Mekić rekao je “Glasu Srpske”, poslije sastanka sa pregovaračkim timom EK u Briselu, da to znači da će BiH za EU povećati kvote za ove proizvode onoliko koliko je Hrvatska uvozila u BiH.
– S druge strane, koliko je BiH izvozila u Hrvatsku, EU otvara BiH vrata za tu količinu – rekao je Mekić. On je istakao da se ovim po BiH ništa ne pogoršava i da je BiH praktično na dobitku.
– Ovo je u skladu sa pozicijom koju je Savjet ministara BiH odredio. Sada se o ovom dogovoru moraju odrediti zemlje članice EU – rekao je Mekić i dodao da je zahtjev EU daleko veći i da ukoliko ne budu zadovoljni sa ova tri proizvoda mogu da to odbiju.
On je istakao da bi informacija pregovaračkog tima danas trebalo da se nađe na sjednici Savjeta ministara BiH.
Dodao je da je bilo riječi i o mlijeku, te da je EK izrazila strah da se, zbog tvrdog stava BiH koja nije dala nikakav ustupak na mlijeku i mliječnim proizvodima niti na ostalim vrstama robe, plaše da bi Hrvatska i neke druge države EU mogle da zaustave izvoz mlijeka iz BiH.
Privrednici u Srpskoj ističu da se generalno gledano može reći da su oni pripremljeni na ulazak Hrvatske u EU.
– Prerađivački kapaciteti su u boljoj poziciji u odnosu na primarnu proizvodnju prije svega manje farme za proizvodnju mlijeka, koje nisu osposobljene. S obzirom na to da nam još nisu poznate sve potrebne informacije u vezi sa izvozom u Hrvatsku teško je dati realnu procjenu. Nadamo se da će od proizvoda životinjskog porijekla bar izvoz mlijeka i mliječnih prerađevina biti omogućen, u suprotnom posljedice će biti ogromne jer riječ je o 7.000 do 8.000 kooperanata u BiH koji isporučuju mlijeko – rekao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.
Iako se očekivalo da će Savjet ministara EU juče donijeti odluku o tome hoće li građani BiH moći da idu u Hrvatsku samo sa ličnom kartom, o tome juče nije raspravljano.
Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović juče je sa načelnikom Gradiške Zoranom Latinovićem obišao prelaz u Gradišci. Čubrilović je rekao da će proširenje graničnog prelaza u Gradišci omogućiti funkcionalniji saobraćaj na prelazu i u samoj opštini, a stvoreni su uslovi za nesmetani prelaz velikog broja vozila i ljudi.
– Investicija od 400.000 KM za adaptaciju graničnog prelaza je veoma isplativa. Prelaz će se nesmetano odvijati u sljedećih nekoliko godina, a samim tim je Gradiška ispunila uslov da dobije BIP status koji dodjeljuje EU – istakao je Čubrilović.
On je dodao da je ovo kratkoročno rješenje i da će ono vrlo brzo dati višestruke rezultate.
Čubrilović je najavio i drugu fazu radova, izgradnju obilaznice oko grada, za šta je Savjet ministara BiH već odobrio četiri miliona KM, a od lokalne vlasti u Gradišci zatraženo je da se što hitnije riješe imovinsko-pravni odnosi na trasi obilaznice, te da se uradi projekat obilaznice.
On je naglasio da je najznačajnija treća faza, izgradnja mosta preko rijeke Save, kako bi se grad oslobodio od velikog broja teretnih kamiona i autobusa.
– Evidentno je da Hrvatska odugovlači, oni čekaju sredstva od EU koja će biti operativna od 1. januara sljedeće godine. Do tada treba sprovesti tendersku proceduru, ugovoriti poslove i izvršiti reviziju projekta – rekao je Čubrilović.
Komentarišući to što je Hrvatska zatražila reviziju projekta, zbog visoke cijene izgradnje mosta, Čubrilović je istakao da se niko u RS nije upuštao u takvu analizu.
– Po završetku revizije očekujemo da uspostavimo saglasnost o datumu raspisivanja javnog poziva za izvođenje radova na samom mostu – kazao je Čubrilović.
Latinović je istakao da je adaptacija prelaza završena u roku.
– Sve je spremno da se preko ovog prelaza odvija 80 odsto prometa robe biljnog i životinjskog porijekla – rekao je Latinović.
Zbog ulaska Hrvatske u EU povećan je i broj zahtjeva za biometrijske pasoše. Prema podacima Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) u junu je značajno povećan broj odštampanih pasoša u odnosu na januar ove godine.
Prema podacima IDDEEA, u januaru ove godine u BiH je odštampano 17.621 biometrijskih pasoša, dok je za 24 dana u junu odštampano čak 40.152 pasoša.
U Centru javne bezbjednosti Banjaluka za 24 dana ovog mjeseca izdato je 6.797 biometrijskih pasoša, što je za oko 1.700 više u odnosu na prošli mjesec.
Turisti
U turističkim agencijama su istakli da građani RS i dalje planiraju odmor u Hrvatskoj.
U agenciji “Smiljić” su istakli da nije opalo interesovanje građana za ljetovanje u Hrvatskoj, ali da se građani dosta raspituju o uslovima boravka u toj zemlji i dokumentima neophodnim za odlazak u Hrvatsku. U agenciji “Cepter pasport” su istakli da čak ima i više zainteresovanih za ljetovanje na hrvatskom primorju nego prošle godine.
Broj odštampanih pasoša u BiH
2012. 2013.
Januar 28.545 17.621
Februar 22.675 19.141
Mart 30.624 21.021
April 35.678 26.476
Maj 37.209 32.417
Jun 39.786 40.152 (1 – 24.ju¬n)
Jul 46.738
Avgust 43.378
Glas Srpske