BANJALUKA, Uprkos činjenici da se posljednjih godina kao jedna od primarnih mjera u borbi protiv ekonomske krize ističe rezanje broja zaposlenih u javnoj upravi, podaci Zavoda za statistiku pokazuju da RS u krizi bilježi upravo suprotan trend.
Naime, od početka kriznog perioda u RS, odnosno od kraja 2008. godine, zaključno sa krajem prošle godine, sektor javne uprave RS je zaposlio 1.621 novog radnika, čime je “javni aparat” sa 22.715 zaposlenih i dalje jedan od nosećih sektora zapošljavanja u RS.
Zvanična statistika pokazala je da je do povećanja broja zaposlenih došlo i u drugim sektorima koji isplaćuju plate iz budžeta, pa je tako broj radnika u obrazovanju od kraja 2008. godine do sada porastao za 2.126 i sad broji 20.322 radnika. U zdravstvu je u istom vremenskom periodu zaposleno novih 1.023 ljudi, pa je ova oblast na kraju prošle godine brojala 16.715 radnika.
Istovremeno privredne oblasti s najvećim brojem zaposlenih, među kojima su prerađivačka industrija, građevinarstvo, trgovina i ugostiteljstvo, bilježe konstantan pad broja radnika.
Zvanična statistika pokazala je da je prerađivačka industrija oblast s najvećim brojem zaposlenih u privredi od početka krize do kraja 2011. godine manja za petinu, ili preciznije za čak 12.559 radnika, te je na kraju 2011. godine brojala 45.797 ljudi.
Sektor trgovine, koji je po broju zaposlenih iza prerađivačke industrije, zabilježio pad od 7.629 i sada zapošljava 45.452 radnika, dok je broj zaposlenih u građevinskom sektoru na kraju prošle godine iznosio 11.742 radnika i od početka krize je pao za 2.705 radnika.
Zabilježen je i veliki pad broja radnika u oblasti ugostiteljstva, koji je na početku krize brojao 14.685 zaposlenih, a koji je na kraju 2011. godine zapošljavao 3.745 radnika manje.
Zbirno gledano, RS je na kraju prošle godine imala 238.956 zaposlenih, što je za 20.249 manje u odnosu kada je počela ekonomska kriza.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista – SWOT, rekao je da će nastavak trenutnih privrednih trendova dovesti do katastrofalnog ishoda.
On smatra da veliki udio u BDP-u imaju plate za administraciju, upravo zbog velikog broja ljudi koje zapošljavaju.
Grabovac smatra da to ukazuje na apsolutnu neodrživost trenutne situacije.
“Trenutni indikatori ukazuju na to da će doći do konačnog sloma načina finansiranja javne uprave i funkcionisanja privrede u RS uopšte”, ocjenjuje Grabovac i dodaje da bi javna uprava trebalo da bude servis privrede, ali je kod nas situacija postavljena upravo obrnuto.
Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, istakao je da trenutni trenodvi jasno govore da ova privreda ne može da hrani veliku administraciju.
“Ovakvi trendovi rasta broja zaposlenih u administraciji i smanjenja broja radnika u privredi će dovesti do toga da ćemo u jednom trenutku naprosto biti blokirani”, istakao je Belenzada. Nezavisne novine