SARAJEVO, Važeći zakon o javnim nabavkama legalizuje nezakonit rad pojedinih institucija u BiH, zbog čega bi nova zakonska rješenja trebalo da doprinesu povećanju transparentnosti i smanjenju mogućnosti korupcije u postupku javnih nabavki, rečeno je na okruglom stolu o zakonu o javnim nabavkama održanom danas u Sarajevu.
Direktor Agencije za javne nabavke BiH Đinita Fočo smatra da prijedlog zakona o javnim nabavkama predstavlja veliki iskorak u odnosu na trenutno važeći zakon, posebno u pogledu postupanja i pitanja odgovornosti ugovornih strana.
“Ovaj zakon sam po sebi ne može urediti sve što nameću drugi propisi ugovornim organima. Pitanje internog uređenja unutar svakog ugovornog organa definisano je zakonima o internoj i eksternoj reviziji, a zakon o javnim nabavkama je samo dio toga”, rekla je Fočo.
Ona je dodala da u BiH postoji percepcija da se sve mora urediti zakonom o javnim nabavkama što, kako tvrdi, nema nigdje u svijetu.
Prema riječima predsjednika Upravnog odbora Udruženja poslodavaca u Federaciji BiH /FBiH/ Safudina Čengića, zbog loše zakonske regulative u ovoj oblasti najviše trpe poslodavci.
“Kao poslodavci očekujemo da novi zakon bude transparentniji i da omogući da poslove dobijaju najsposobniji”, istakao je Čengić.
Iznoseći stav poslodavaca da i u predloženim rješenjima ima manjkavosti, Čengić je najavio da će oni pokušati amandmanski da djeluju u Parlamentarnoj skupštini BiH prilikom usvajanja novog zakona o javnim nabavkama kako bi uočene manjkavosti bile otklonjene.
Agencija za javne nabavke dostavila je Savjetu ministara BiH prijedlog zakona o javnim nabavkama koji će biti upućen u parlamentarnu proceduru. Srna