PEKING, Samo desetak dana prije početka ljetnjih Olimpijskih igara, vlasti u Pekingu razmatraju uvođenje dodatnih mjera za smanjenje zagađenja vazduha, jer mjere koje su do sada preduzete, iako stroge, nisu dale očekivane rezultate.
Zvanični list “Ženmin žibao” piše da će gradske vlasti možda morati da sprovedu “hitan zeleni plan” za brzo smanjenje zagađenja vazduha, kojim bi bila obustavljena svaka gradnja u gradu i okolini i zatvorene sve fabrike, uz povlačenje dodatnog broja automobila sa ulica.
Uprkos tome što razmatraju vanredne mjere, kineski funkcioneri izražavaju optimizam da će kvalitet vazduha biti popravljen, prenio je Glas Amerike, citirajući riječi direktora pekinškog Biroa za ekološku zaštitu Dua Šaožonga, koji kaže da su, prema dosadašnjem napretku i informacijama koje su prikupile, gradske vlasti uvjerene da će vazduh prije početka Olimpijade biti dobrog kvaliteta.
On ukazuje i da su Međunarodni olimpijski komitet i relevantne zdravstvene organizacije takođe zaključili da kvalitet vazduha u Pekingu neće uticati na zdravlje sportista.
Mjere koje su do sada preduzete mogle bi se nazvati drakonskim. Čitave fabrike preseljene su iz grada na periferiju, a za više od 300.000 teških kamiona uvedena je zabrana ulaska u grad. Mnoge fabrike i gradilišta privremeno su zatvoreni.
Najdramatičnija je bila odluka, donjeta prošle sedmice, da se broj privatnih automobila na putevima smanji na polovinu, uvođenjem sistema par-nepar.
Međutim, kvalitet vazduha nije se mnogo popravio, a posljednjih nekoliko dana izgleda da se čak pogoršao.
Lo Že Ping, predstavnik kineskog ogranka “Grinpisa” (Greenpeace) kaže da ta ekološka organizacija vjeruje da, s obzirom na trenutni kvalitet vazduha u Pekingu, Organizacioni komitet Olimpijskih igara i sportski timovi iz raznih zemalja, imaju razlog da budu zabrinuti.
Mnogi sportisti odlučili su stoga da se za takmičenja na Olimpijadi pripremaju u drugim zemljama kako bi izbegli udisanje vazduha u Pekingu.
Kineska prestolnica je jedan od najzagađenijih gradova u svjetu i često je obavijena gustom, sivom maglom nastalom sagorjevanjem uglja i gasovima koji izlaze iz farbričkih dimnjaka i automobilskih izduvnih cjevi. U Pekingu postoji gotovo tri i po miliona vozila, a svakoga dana na ulice izlazi hiljadu novih.
“Ženmin žibao” navodi jednog ekologa koji je rekao da bi tokom Olimpijskih igara sa ulica trebalo povući 90 odsto privatnih vozila. Nije poznato da li je taj njegov prijedlog uvršćen u “hitni zeleni plan”.