BANJALUKA, Stepen zaštite na radu u Republici Srpskoj zadovoljavajući je, ali se ta oblast i dalje mora razvijati, izjavila je danas pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje i zaštitu na radu Srpske Mira Vasić.
Ona je rekla novinarima u Banjaluci da je prošle godine bilo 1.040 slučajeva povreda na radu, od kojih 77 sa težim povredama i četiri sa smrtnim ishodom.
Uoči konferencije upriličene povodom Međunarodnog dana bezbjednosti i zdravlja na radu, Vasićeva je rekla da su sredstva zaštite na radu znatno uznapredovala, te da poslodavci sve više shvataju značaj ove zaštite.
Vasićeva je navela da su novim Zakonom o radu definisane obaveze poslodavaca ukoliko radnik dobije umanjenu radnu sposobnost usljed povrede na radu.
Ona kaže da su za neprovođenje mjera zaštite na radu propisane kazne od 5.000 do 12.000 KM u zavisnosti od vrste prekršaja.
Vasićeva je dodala da bi radnici obavezno trebalo da se pridržavaju svih mjera zaštite na radu i da koriste zaštitna sredstva jer poslodavac ne snosi odgovornost, ukoliko je obezbijedio zaštitna sredstva, a radnik ih ne koristi.
Ističući da novi Zakon o radu uređuje i oblast zaštite od mobinga, Vasićeva kaže da je, prema novim zakonskim rješenjima, radnik sada zaštićeniji.
Vasićeva je navela da je cilj ove konferencije ukazivanje na dostignuća i potrebu novih usklađivanja sa direktivama EU, te definisanje novih ciljeva.
Glavni republički inspektor rada Čedo Ristović rekao je da je od 2008. godine, kada je donesen Zakon o zaštiti na radu, do danas uočen trend smanjivanja povreda na radu, posebno onih sa smrtnim ishodom.
On je naveo da je 2010, 2011. i 2012. godine bilo 15 slučajeva povreda na radu sa smrtnim ishodom, 2013. šest, 2014. godine 13, a prošle godine četiri smrtna ishoda.
Ristović smatra da je to rezultat rada svih kojih se bave ovom oblasti, ali i u rastuće svijesti poslodavaca koji shvataju da zaštita na radu nije trošak, već dobit. Srna