ATINA, Grčki ministar finansija Janis Varufakis pokazao je tokom napetih pregovora u Briselu sa kolegama iz evrozone svoj eksplozivni temperament.
Neki posmatrači su čak strahovali da bi rasprava mogla da preraste u fizički okršaj, piše danas “Mejl on sandej”.
Taj britanski list, međutim, otkriva da bi eksplozivni stil grčkog radikalno levičarskog ministra, mogao da bude dio namjerne “šizofrene” pregovaračke tehnike osmišljene dok je Varufakis tokom osamdesetih godina studirao u britanskoj pokrajini Eseks.
Na sastanku održanom u petak u Briselu, Grčkoj je odobreno produženje finansijske pomoći za otplatu javnog duga do kraja aprila, pod istim uslovima koji su važili do sada, što podrazumeva strukturne reforme i mere štednje. Time je zasad izbjegnut bankrot Grčke i izlazak te zemlje iz evrozone.
Tokom tih napetih pregovora, Varufakis je navodno nazvao predsjednika Evrogrupe Jeruna Dajselbluma “lažovom”, a neki od prisutnih su se plašili da bi mogle da polete i pesnice.
“Mejl on sandej”, koji je imao uvid u rad koji je Varufakis napisao 1987. tokom doktorskih studija na Univerzitetu u Eseksu, navodi da je temperamentno ponašanje grčkog ministra finansija vjerovatno dio unaprijed osmišljenog plana da izgradi “oštar imidž”, koji će mu zatim biti od koristi tokom pregovora.
U Varufakisovom radu na 249 strana, naslovljenom “Optimizacija i štrajkovi”, razmatraju se pregovaračke pozicije između poslodavaca i sindikata i iznosi šematski plan kako odnjeti pobjedu u pregovorima.
Varufakis, koji se na sastanku sa britanskim ministrom finansija Džordžom Osbornom početkom februara pojavilo u kožnoj motociklističkoj jakni i čizmama, u svom radu tvrdi da radna snaga mora da prihvati “osobenosti” svog vođe kako bi ostvarili povoljan ishod pregovora.
U radu se razmatra kako “iracionalno ponašanje” može na kraće staze da unapredi dugoročni ugled pregovarača i da mu omogući bolji ishod pregovora i navodi da je najbolji pregovarač onaj koji se što više približi “šizofrenom idealu” i izgradi takvu reputaciju.
Varufakis, koji je sam sebe opisao kao “nestalnog marksistu”, studirao je matematičku ekonomiju na Univerzitetu u Eseksu, gde je diplomirao 1981, a doktorirao 1987. godine.