LONDON, Bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis je u intervjuu za američku televizijsku mrežu Si-En-En (CNN) priznao da je Grčka načinila greške u pregovorima o paketu pomoći, ali je kreditorima ponovo pripisao krivicu za grčke probleme.
“Napravili smo greške, nema sumnje u pogledu toga, i ostajem pri tome da sam odgovoran za jedan broj tih grešaka”, izjavio je Varufakis za Si-En-En, u prvom međunarodnom televizijskom intervjuu otkako je početkom ovog mjeseca podnio ostavku.
“Istina je da veoma moćna “trojka” kreditora nije bila zainteresovana za postizanje razumnog, časnog, uzajamno korisnog sporazuma”, rekao je on, aludirajući na Međunarodni monetarni fond, Evropsku centralnu banku i Evropsku komisiju.
“Smatram da će dublja inspekcija otkriti istinu koju govorim, a to je da su kreditori prije bili zainteresovani za ponižavanje i svrgavanje ove vlade, nego za postizanje sporazuma koji bi im, na primjer, osigurao povraćaj većeg dijela sredstava. Veoma je teško za mene, ma koliko god ja to želio, da preuzmem odgovornost za politiku zbog koje sam podnio ostavku”, izjavio je Varufakis.
Čak i ekonomisti koji dijele saosjećanje prema grčkim problemima, poput Nobelovca za ekonomiju Pola Krugmana, nedavno su izrazili nezadovoljstvo zbog načina na koji vlada u Atini rješava krizu.
“Nevjerovatno, ali oni su mislili da jednostavno mogu da zatraže bolje uslove, a istovremeno nisu imali nikakav rezervni plan. To je nevjerovatno”, rekao je Krugman u intervjuu za američku mrežu Si-En-En.
Krugman je više puta izjavio da je petogodišnja kriza u Grčkoj pokazala da nemilosrdne mjere štednje, koje su nametnute Grčkoj i drugim članicama evrozone koje su dobile pakete pomoći, ne spasavaju privredu u recesiji, već je dovode u još gore stanje.
“Zato izgleda da sam precijenio kompetentnost grčke vlade”, rekao je čuveni američki ekonomista i kolumnista “Njujork tajmsa” i pozvao Grke da ustanu i odupru se još oštrijim mjerama štednje.
Varufakis je izjavio da se u potpunosti slaže sa Krugmanom, “ma koliko god to šokantno zvučalo”.
“Nije istina da nismo imali rezervni plan. Imali smo ga. Mi u ministarstvu finansija smo ga kreirali, na zahtjev premijera, koji nam je naložio da to učinimo, čak i prije našeg dolaska u ministarstvo finansija. Naravno da su rezervni planovi uvijek po definiciji puni nesavršenosti, jer moraju biti čuvani unutar veoma malog kruga ljudi”, kazao je bivši grčki ministar.
Kako je dodao, u tom planu se nije govorilo o izlasku Grčke iz evrozone, već o osnivanju “evro-denominovane valute”, odnosno štampanju sopstvene, privremene valute, koja bi bila vezana za vrijednost evra.
“Istina je da rezervni plan nije dobio “zeleno svjetlo”, što je bio jedan od ključnih razloga zašto sam podnio ostavku”, otkrio je Varufakis. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
i vi ste ispali kakis varufakis, cipras cifraš – NIŠTA!NULA BODOVA.
..U SMISLU OPIRANJA ZVERI I ”PROGRAMU’ POKORAVANJA SVIJETA, VI SE NISTE USPROTIVILI SISTEMU, OVO JE SVE PRESIPANJE IZ ŠUPLJEG U PRAZNO.