ZAGREB, Varaždin je najbolji hrvatski grad za život i biznis i jedan od glavnih gradova pokretača ekonomije u državi, pokazuje lista hrvatskog magazina “Forbs”.
Varaždin je tako pretekao Rovinj koji je, prema istoj listi, prošle godine nosio titulu najboljeg hrvatskog grada, ali je za godinu dana potpuno stagnirao i pao na 13. mjesto.
Na drugom mjestu iza Varaždina je Samobor, a slijede Dubrovnik i Čakovec, dok je Zagreb tek na petom mjestu.
Ove godine kontinentalna Hrvatska nadjačala je primorsku, što se djelimično može pripisati stagnaciji turizma koja je počela već 2008. godine.
Veliki gubitnici su Split, Zadar i Šibenik koji su ispali sa “Forbsove” liste.
Split, koji je lani zauzeo 9. mjesto, potpuno je ispao iz konkurencije, jer su njegovi preduzetnici poslovali s gubitkom, a najveći gubitak ostvarilo je brodogradilište “Brodosplit”.
Zadarski preduzetnici, koji su svojim poslovnim rezultatima lani podigli taj grad na visoko 4. mjesto, ove godine su “potonuli”. Zabilježili su jedan od najvećih padova neto dobiti od 88,9 odsto i pad prihoda.
Šibenik je takođe ispao iz konkurencije zbog ukupnog gubitka svih preduzetnika u gradu. Lani je bio peti.
Varaždin je prema svim kriterijumima ušao među 20 najboljih, a najviše ga je “pogurao” rast preduzetničkih prihoda. Taj industrijski centar sjeverozapadne Hrvatske, treći je grad u državi po visini BDP-a, a proteklih godina nametnuo se i kao jedan od rijetkih hrvatskih gradova “prijatelja biznisa”.
Tu je titulu zaradio prije svega zbog Slobodne zone Varaždin koja je i dalje najveća proizvodno i izvozno orijentisana “grinfild investicija” u državi. Varaždin ima najnižu stopu nezaposlenosti u zemlji od oko pet odsto, jedan od najboljih fakulteta i osmišljenu stambenu politiku.
Tradicionalne titule grada baroka, kulture i “Špancirfesta” dokazuju i da je riječ o gradu ugodnom za život.
Dubrovnik je najveći dobitnih ovogodišnje liste “Forbsa”. Lani nije bio ni među prvih 20, a ove godine je treći. Dubrovački preduzetnici zaključili su 2008. godinu sa neto dobiti od 495 miliona kuna i po tom su rezultatu treći hrvatski grad.
Zagreb je “srušila”, između ostalog, i lista čekanja za vrtiće u mnogim kvartovima te iznadprosječna cijena nekretnina. Međutim, Zagreb i dalje dobija pluseve za kvalitet života koji po ponudi teško može nadmašiti bilo koji drugi hrvatski grad.
“Forbs” je listu sastavio prema strogoj metodologiji i dvadesetak kriterijuma na osnovu kojih su gradovi skupljali bodove s obzirom na svoju uspješnost.
Osnovna baza podataka bile su dvije obimne analize Finansijske agencije o poslovanju svih preduzetnika po gradovima, dakle njihovim prihodima, zatim dobiti i broju zaposlenih u 2008.