VALJEVO, Valjevska pivara u kojoj je pokrenut stečaj “zdravo posluje” i interes države bi trebalo da bude da ne zatvara takvu firmu.
To je na prvom povjerilačkom ročištu u Privrednom sudu u Valjevu izjavila sudija Desanka Petrović.
Privredni sud je 14. jula pokrenuo stečaj na prijedlog beogradske Agrobanke zbog dugova i neprekidne blokade računa od 1996. godine.
Petrović je rekla da treba imati u vidu to što Valjevska pivara svake godine izmiruje 220 miliona dinara obaveza državi, što, kako je navela znači da “zdravo posluje”, i da bi interes države trebalo da bude da “ne zatvara takvu firmu i da 250 radnika ostavi bez posla”.
Stečajni upravnik Valjevske pivare Zoran Božić iznio je na ročištu podatak da je za mjesec dana od uvođenja stečaja ostvarena dobit od 7,9 miliona dinara, dok ukupna aktiva i pasiva iznose oko 900 miliona dinara. Povjeriocima se duguje oko dvije milijarde dinara od čega dug Poreskoj upravi iznosi više od milijardu dinara.
Božić je rekao da je taj dug nemoguće namiriti, ali je bitno da Valjevska pivara danas ostvaruje dobit i da je i u ovom radnom stečaju pozitivno poslovala.
Iz Valjevske pivare su u nekoliko navrata upozoravali da će to preduzeće otići u stečaj ukoliko država, kao najveći povjerilac, ne otpiše ili ne umanji dug od preko milijardu dinara ili svoja potraživanja ne pretvori u državne akcije.
Poreska uprava Srbije je krajem novembra 2008. najavila, pa odložila licitaciju za prodaju nepokretne imovine Pivare za 641,2 miliona dinara zbog dugova za neplaćene akcize i porez na promet od oko 200 miliona dinara u vrijeme privatizacije 2003. godine.
Valjevsku pivaru, staru gotovo 170 godina, na ponovljenoj je aukciji 2003. godine za 20 miliona dinara kupio konzorcijum beogradske Atlas grupe u kojem su bili i Triglav osiguranje, Gradina ekspres i bivša Atlas (sada Pireus) banka. Beta