VALJEVO, Jedna valjevska kompanija uspjela je da usvoji naprednu tehnologiju koju koristi NASA, međutim, za dalju realizaciju nema finansijsku podršku. Firma Elbi naime bavi se proizvodnjom liofilizatora kojima se iz namirnica, sušenjem na visokim temperaturama, izvlači voda, ali uz očuvanje hranljivih sastojaka.
Ovo već nekoliko decenija primenjuje američka NASA za pripremu hrane kosmonautima u svemiru.
Ovaj projekat – za koji je država odobrila 300.000 evra – međutim, ne može da se ostvari, jer ni jedna banka “Elbiju“ neće da izda garanciju, zato što ovom programu ne predviđaju uspeh.
“Planirao sam da na ovom poslu angažujem 50 novih radnika, te od Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije dobio bespovratna sredstva, a onda banke nisu htjele da izdaju garanciju, kako bi država prebacila sredstva”, kaže Živorad Cvetković, vlasnik “Elbija“.
Činovnici, jednostavno, ne vide perspektivu u naglom sušenju na niskim temperaturama, u vakumu, pri čemu svaka namirnica, od voća, do mesa, gubi na težini, ali zadržava sva prirodna svojstva: miris, ukus, oblik, zapreminu, vitamine, minerale… Smrznuto sušenje, nadalje, obezbjeđuje da se očuvaju sva termolabilna jedinjenja u sirovini, dok nizak sadržaj vlage osigurava mikrobiološku stabilnost i trajno konzerviranje proizvoda, pa sve može da se čuva na sobnoj temperaturi i lako je za transport.
Cvetković, ipak, ne odustaje, namerava da sam prikupi sredstva i planira da svi proizvodi koji prođu kroz liofilizaciju postanu temelj njegovih budućih projekata „Plodovi Valjevskih planina“ i „Program velikog preporoda“.
“Cilj je da se ovaj kraj, odnosno Srbija, vrate tradiciji, ali uz primjenu novih, u svijetu provjerenih tehnologija, poput liofilizacije”, objašnjava vlasnik firme “Elbi“.
Trenutno, aktuelna je proizvodnja organske hrane, koju bi Srbija trebalo da izvozi kao gotov proizvod, umjesto kao sirovinu, a ja nudim da jagode i maline, na primjer, kao odlični antioksidansi, bogatim ljudima širom svijeta prodajemo i na komad, lijepo upakovane, sa oznakom “made in Serbia“.
Postupak zahtjeva veliku potrošnju struje, pa je ova valjevska firma blagovremeno, u industrijskoj zoni – pored lokacije na kojoj će se liofilizatori serijski proizvoditi – već konstruisala i solarnu elektranu snage 200 kilovata. (Novosti)