BEOGRAD, Budžet Srbije na gubitku je 4,5 miliona evra za preostale neiskorišćene vakcine protiv novog gripa A H1 N1, kojima je danas istekao rok trajanja.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević kazao je ranije da će se preostalih neiskorišćenih 600.000 doza tretirati “kao i svaki drugi neupotrebljen lijek ili vakcina, odnosno kao farmaceutski otpad kome je istekao rok važenja”.
Neiskorišćene vakcine biće uskladištene na odgovarajućim mjestima dok se ne donese konačna odluka o njihovom uništavanju, izjavili su medicinski stručnjaci.
Srbija je prošle godine od farmaceutske kuće “Novartis” kupila 857.000 doza vakcine protiv H1N1 po cijeni od 799 dinara.
U Institutu za virusologiju i imunologiju “Torlak” naveli su da je u toj ustanovi ostalo 394.500 doza vakcina protiv gripa H1N1 i da je vlasnik tih vakcina Ministarstvo zdravlja.
Polovinom septembra počela je nova vakcinacija protiv tog gripa, koja je trajala do 31. oktobra, kada je bio posljednji deklarisani dan upotrebljivosti vakcina koje je Srbija kupila za vrijeme pandemije virusa A H1 N1, a predsjednik Radne grupe Ministarstva zdravlja Predrag Kon kazao je da “gotovo da ništa nije iskorišćeno od septembra do sada”.
On je naveo da je od početka masovne vakcinacije stanovništva od prošle godine utrošeno svega 200.000 doza, a da je preostalo oko 600.000 neutrošenih vakcina.
Govoreći o preostalim dozama i njihovom tretmanu, Kon je naveo da će se “desiti isto što i sa svim ostalim vakcinama kojima istekne rok”. “Staviće se po strani, ne smiju se upotrebljavati i poslije će se uništavati kao što se uništavaju druga medicinska sredstva i lijekovi”, kazao Kon.
Prema njegovim riječima, te doze će biti posebno obilježene i najvjerovatnije biće prikupljene i uskladištene na jednom mjestu.
Direktor Instituta Branislav Lazić kazao je da će ta ustanova nastaviti da ih besplatno i bezbijedno skladišti u sistemu hladnog lanca, dok nadležne institucije ne donesu odluku o njihovom uništenju.
“Institut je spreman da, ako se donese takva odluka, nastavi sa daljim tretmanom bezbjednog odlaganja ovih vakcina”, kazao je on, dodajući da ta ustanova posjeduje mašinu za fizičko-hemijski tretman farmaceutskog otpada.
On je, međutim, dodao da to neće biti moguće uraditi jer od sutra, 2. novembra, na snagu stupa novi Pravilnik o upravljanju medicinskim otpadom, po kome to neće moći da se učini nigdje u Srbiji, pa ni u Institutu “Torlak”.
“Institut će zato nastaviti samo da bezbijedno skladišti pandemijsku vakcinu, dok od nadležnih ustanova ne dobije dalje instrukcije”, kazao je Lazić. Tanjug