BIJELJINA, Bijeljinski preduzetnici se u poslovanju susreću za brojim problemima, među kojima su najveći nelojalna konkurencija, rad na crno, nedostatak obrazovane radne snage i plaćanje poreza i doprinosa na početku poslovanja, a kao mjeru podrške ovom sektoru predložili su povećanje sredstava za podsticaje.
Predstavnici Gradske uprave Bijeljina, Zanatsko-preduzetničkog udruženja “Preduzetnik”, Agencije za mala i srednja preduzeća i brojni preduzetnici juče su razgovarali o stanju u oblasti preduzetništva, olakšicama koje obezbjeđuje Gradska uprava, te problemima i potrebama preduzetnika.
Načelnik gradskog Odjeljenja za privredu Dejan Savić upoznao je učesnike diskusije o nedavno usvojenoj odluci Skupštine grada o oslobađanju od plaćanja komunalne takse za isticanje poslovnog imena tokom prve godine poslovanja preduzetnika koji prvi put registruju svoju djelatnost, kao i o oslobađanju od plaćanja ove takse zanatlija koji se bave starim zanatima, navodi se u saopštenju Gradske uprave.
“Ovim oslobađanjem željeli smo da umanjimo troškove poslovanja preduzetnicima na početku bavljenja samostalnim radom, s obzirom na to da je ovo najosjetljiviji period za njih, kao i da pomognemo preduzetnicima koji se bave starim zanatima koji čuvaju tradiciju jednog podneblja, ali su nekonkurentni zbog savremene industrijske hiperprodukcije”, istakao je Savić.
Preduzetnici su upoznati i o načinima za dobijanje podsticajnih sredstava koje Grad Bijeljina svake godine obezbjeđuje posredstvom Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.
“Preduzetnici ove godine mogu očekivati da Agencija za mala i srednja preduzeća raspiše javni poziv za dodjelu podsticajnih sredstava u okviru novih zapošljavanja, po programima dalje nabavke novih mašina i sredstava za rad”, rekao je Savić i dodao da je ukupan iznos podsticajnih sredstva 80.000 KM.
U Udruženju “Preduzetnik” nadaju se da će ovakav trend podrške lokalne zajednice preduzetništvu biti nastavljen, jer su preduzetnicima neophodne olakšice i podsticaji da bi mogli opstati na tržištu.
Preduzetnici su ocijenili kao dobar potez osnivanje Privrednog savjeta u Bijeljini u kojem preduzetnici imaju svog predstavnika, a pohvalili su i komunikaciju sa Gradskom upravom koja ih, kažu, redovno obavještava o svim javnim pozivima.
Oni su izrazili i nadu da će biti prihvaćeni zaključci nedavno održanog biznis foruma o potrebi izmjene Zakona o PDV-u, kako bi se ovaj porez plaćao nakon naplate robe i usluga, a ne unaprijed.
Na području grada Bijeljina trenutno posluje 1.850 preduzetnika, i ovo je jedina lokalna uprava u BiH koja finansira lokalno zanatsko-preduzetničko udruženje sa 1,5 odsto sredstava od naplaćene komunalne takse za isticanje poslovnog imena firme. Srna