BANJALUKA, Direktor Službe za zajedničke poslove Vlade Republike Srpske Goran Maričić smatra da je neumjesno pitati šta radi „armija zaposlenih“ u ovoj Službi dok se za pranje fasada i lustera u Administrativnom centru Vlade izdvaja stotine hiljada maraka, jer kako navodi „među zaposlenima su i bivši borci, RVI i članovi porodica poginulih boraca koje savjesno obavljaju svoje obaveze“.
Reagujući na tekst „Za čišćenje namještaja i lustera pola miliona KM“ direktor Maričić podnaslov teksta zapravo tumači kao “neumjesan komentar” poslovnog portala CAPITAL.ba koji „vrijeđa zaposlene među kojima su borci, RVI i članovi porodica poginulih boraca“.
Maričić navodi da je „nije tačno da u Službi za zajedničke poslove radi 263 radnika već njih 212, od čega je najveći broj spremačica i radnika obazbjeđenja, koji rade u smjenama“, iako u tekstu nigdje nije naveden broj zaposlenih, jer taj podatak nismo mogli pronaći, već samo informacija koliko je predviđeno radnih mjesta Pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta.
Direktor Službe za zajedničke poslove Vlade RS zamjera što u tekstu nije navedena površina objekata, kao i drugi objekti koje Služba održava.
„Pranje fasade se pominje često, ne razmišljajući o tome da je fasada u stvari staklo postavljeno oko zgrade koja je visoka preko 16 spratova plus druga zgrada, za čije pranje je neophodna firma koja mora da posjeduje kvalifikovane i certifikovane radnike i opremu“, piše Maričić.
On je istakao da nije tačno da se ugovor o čišćenju kristalnih lustera i pranje staklene fasade na zgradi Administrativnog centra, čišćenje namještaja, zavjesa i posteljina potpisuje do kraja godine već na dvije godine, kao i da te usluge neće biti vršene samo za Administrativni centar već i u novom objektu koji je Vlada kupila u Istočnom Sarajevu za smještaj predstavnika RS u zajedničkim organima, objektu stare zgrade Vlade u Banjaluci, te objekte Vlade na Palama i Trebeviću.
Obrazlažući trošenje stotine hiljada maraka na usluge spoljnih firmi, direktor Službe navodi samo da „ugovorni iznos ne znači da će on biti i utrošen“.
„Zakon o javnim nabavkama takođe je jasno propisao da Okvirni sporazum ne obavezuje da se ugovoreni iznos mora realizovati i isplatiti, nego ostavlja mogućnost da se stvore obaveze pojedinačnim ugovorima koji su u skladu sa Okvirnim sporazumom, a sve u skladu sa raspoloživim sredstvima u budžetu i stvarnim potrebama“, navodi Maričić dodajući da je naprimjer u prvoj polovini godine pranje fasade, skidanje kamenca i poliranje parketa i čišćenje kristalnih lustera koštalo samo 22.182 KM, a čišćenje namještaja od prirodne kože, zavjesa, posteljine i radnih uniformi 40.635 KM.
CAPITAL.ba