BANJALUKA, Prehrambena industrija RS zbog nepostojanja domaćih fabrika ambalaža na godišnjem nivou izdvoji isti iznos novca na kupovinu pakovanja iz inostranstva koliko i za otkup voća i povrća.
“Ovakav odnos troškova u proizvodnji je paradoks”, istakao je Žarko Mikić, direktor banjalučke fabrike “Vitaminka”.
Mikić je rekao da su fabrike primorane da plaćaju veoma visoku cijenu ambalaže, koju u najvećoj mjeri uvoze zato što BiH ima skromne kapacitete za pakovanje njihovih proizvoda.
“U BiH ne postoji nijedna fabrika stakla, niti postoji fabrika poklopaca za tegle i sokove, iako pivarska i prehrambena industrija u BiH sasvim sigurno iziskuju dovoljne tržišne potrebe koje bi opravdale postojanje domaće fabrike stakla”, kazao je Mikić.
On je dodao da su proizvodi “Vitaminke” dosta skuplji upravo zbog toga što moraju uvoziti kompletnu ambalažu iz zemalja regiona i dodao da “Vitaminka” ambalažu najvećim dijelom uvozi iz fabrika u Srbiji, Hrvatskoj, Njemačkoj i Švajcarskoj.
“Prilikom uvoza ambalaže plaćamo skup transport, uvozne carine i druge troškove, što značajno uvećava cijene naših proizvoda”, ukazao je Mikić.
Jagoda Krsmanović, direktorica bijeljinske fabrike za preradu voća i povrća “Sava Semberija”, istakla je da bi postojanje većih domaćih kapaciteta za proizvodnju ambalaže uveliko olakšalo poslovanje preduzeća u prehrambenoj industriji RS.
“Postojanje domaće i jeftinije ambalaže zaista bi bilo veliki podstrek domaćoj proizvodnji”, rekla je Krsmanovićeva.
Ona je objasnila da uvoz ambalaže opterećuje cijena transporta, koja se često povećava, te napominje da fabrike prilikom uvoza ambalaže moraju da poštuju stroge klauzule uvoznih poslovnih ugovora.
Krsmanovićeva je dodala da bijeljinska “Sava Semberija” uvozi kompletnu ambalažu, tegle, limenke i poklopce i to iz Srbije, Hrvatske, Bugarske i Mađarske, te da ih potreba za enormnim količinama tih proizvoda mnogo košta.
“Naš koncept je takav da nikada ne idemo na uštrb kvaliteta zato često kupujemo i skuplju ambalažu, zbog čega nam nije nimalo lako uskladiti tržišnu cijenu proizvoda”, rekla je Krsmanovićeva.
Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS, rekla je da bi pokretanje proizvodnje u granama koje nude supstituciju uvozne robe bilo veoma značajno za RS, jer ono u krajnjem slučaju smanjuje spoljnotrgovinski deficit zemlje.
Ona je rekla da u RS postoje proizvođači poklopaca, ali da je veoma vjerovatno da njihov kvalitet ne ispunjava zahtjeve velikih fabrika.
“Sa druge strane, proizvodnja stakla i staklene ambalaže je zaista zahtjevan posao i nije nimalo lako ući u jedan takav investicioni poduhvat”, ocijenila je Ristićeva. Nezavisne novine