BANJA LUKA – BiH je u julu i avgustu ove godine iz zemalja Evropske unije uvezla robu vrijednu 1.173.000.000 maraka, što je za 20 odsto više u odnosu na isti period lani.
Tada je uvezena roba vrijedna 977 miliona maraka.
– U istom periodu, odnosno u dva mjeseca primjene privremenog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH Evropskoj uniji u dijelu koji se odnosi na trgovinu, prihodi po osnovu carina na uvoz proizvoda iz zemalja EU niži su za 15,5 miliona maraka u odnosu na isti period prošle godine – izjavio je portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Do povećanja vrijednosti uvezene robe iz EU, rekao je, dijelom je došlo zbog ukidanja i smanjenja carina na uvoz robe sa porijeklom iz EU, ali i zbog povećanja cijena robe na svjetskom tržištu.
– Kada su u pitanju prihodi po osnovu naplaćenih carina na uvoz robe iz zemalja EU, oni su u julu i avgustu ove godine manji za 25 odsto u odnosu na isti period prošle godine – pojasnio je Kovačević.
Precizirajući da je u julu i avgustu ove godine naplaćeno 45,5 miliona maraka carine na uvoz proizvoda iz zemalja EU, Kovačević je naglasio da je u istom periodu prošle godine naplaćen 61 milion maraka.
– U julu i avgustu naplaćena su četiri miliona maraka na ime carinske evidencije na uvoz robe iz zemalja EU, dok su u istom periodu lani prihodi po osnovu carinske evidencije bili 8,8 miliona maraka – rekao je Kovačević.
Ukupno naplaćeni prihodi, dodao je, pri uvozu robe iz zemalja EU u sedmom i osmom mjesecu ove godine su 333 miliona maraka i veći su za 2,3 odsto u odnosu na isti period 2007. godine, kada je ukupno naplaćeno 325,4 miliona maraka indirektnih poreza na uvoz robe iz EU.
– Razlozi tome su povećanje količine uvoza robe i porast cijena na svjetskom tržištu – naveo je Kovačević.
Izvoz veći
Kada je u pitanju izvoz robe iz BiH, u zemlje EU, u julu i avgustu ove godine izvezena je roba vrijedna 632 miliona maraka, što je za 10,3 odsto više u odnosu na isti period lani, kada je iz BiH u EU izvezeno robe u vrijednosti 573,4 miliona maraka. Glas Srpske