BANJALUKA/BIJELJINA, Uvoz živih životinja u RS gotovo 27 puta vredniji je od izvoza.
Farmeri su zbog ovakvog podatka i više nego ljuti, jer po ko zna koji put ponavljaju – dok se njihovo zanimanje graniči s borbom za opstanak, u tanjirima ovdašnjih potrošača nalazi se meso sumnjivog kvaliteta.
Da imaju razloga za negodovanje, pokazuje statistika, prema kojoj su žive životinje, koje su u RS uvezene u septembru, ukupno vrijedne 2.185.000 KM, a u istom mjesecu izvoz je iznosio mršave 82.000 maraka.
Poljoprivrednici traže od predstavnika resornih ministarstava da zasuču rukave i pronađu mehanizme da im se pomogne, a potrošače savjetuju da kupuju isključivo domaće meso.
“To je krajnje poražavajuća statistika. Mislim da ova država mora veću pažnju da posveti ovoj problematici. Treba početi tako što bi se pooštrile kontrole pri uvozu, kako bi u našu zemlju ulazila samo kvalitetna roba”, kritikuje Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika “Stočar” iz Bijeljine.
Farmeri ujedno ističu da ih raduje činjenica da su kupci sve više savjesni pri trošenju novca, odnosno u mesnicama traže proizvode koji su nastali u ovoj zemlji. No, ističu – kako bi se sve kockice posložile, na potezu je vlast.
“Katastrofalni su ti podaci o razlici izvoza i uvoza. Ova politika koju nam plasira Evropska unija nas je dovela do toga. Red je da se unaprijedi naše stočarstvo. Dakle, treba na granicama uvesti prelevmane i carine na uvezena grla i tada naše meso neće biti skuplje od uvezenog”, poručuje Stojan Marinković, predsjednik Komisije za zaštitu domaće proizvodnje BiH.
Da je krajnje vrijeme da se pomogne stočarima, smatra i Jovanka S., iz sela Dubica, opština Banjaluka, koja naglašava da za svoje 82 godine nije zapamtila da je stočar bio u težem položaju.
Ne tako davno su na pašnjacima u ovom selu pasle stotine ovaca i od toga su mještani živjeli, ali su stado rasprodali, jer su jaganjci jeftiniji nego ikada.
“Moje domaćinstvo živi od stočarstva, a bavljenje tom djelatnošću svelo se na gubitke. Uvijek je naš hljeb bio najcrnji i najteže se zarađivao, ali situacija je sada takva da cijele godine hranite svinje i u jesen ili zimu ih prodate za manje novca nego što ste mjesecima ulagali”, žali se ova starica s Manjače.
Dok stanovnici ruralnih područja sve glasnije kritikuju, čini se da njihove žalbe malo ko čuje. Dovoljno govore zvanični podaci, prema kojim se u našu zemlju meso uvozi čak iz Australije i Južne Amerike. Nezavisne novine