BANJALUKA, Republika Srpska pokrenuće inicijativu za izmjenu odluke o kontroli tečnih naftnih derivata kojom bi dozvoljena granica sumpora bila smanjena sa sadašnjih 350 ppm (miligrama u jednom litru goriva) sumpora na nivo od 50 ppm, rekao je juče Slobodan Rajlić, savjetnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS.
On je objasnio da će to učiniti u cilju prilagođavanja evropskim standardima, kao i zaštite domaćeg proizvođača, ali i svih potrošača u BiH.
Prema njegovim riječima, ulaganja koja su predviđena u ovoj i narednoj godini povećaće kapacitet Rafinerije na 4,2 miliona tona prerade sirove nafte, uz obezbjeđenje ekoloških standarda.
Slavko Šćepanović iz “Optima grupe”, koja se bavi trgovanjem naftnih derivata Rafinerije u Brodu, kaže da je Rafinerija nafte u aprilu počela sa proizvodnjom dizela ispod 50 ppm sumpora, tako da ta eventualna odluka neće uticati na njihov rad.
On je kazao da će Rafinerija prodati sve količine dizela D2, ali da su ipak uputili inicijativu da bude produžena važeća odluka, koja prestaje da važi 1.jula, kako bi još neko vrijeme bila omogućena prodaja goriva sa nešto više procenata sumpora.
“Razlog tome je da omogućimo pumpama koje su kupile taj dizel da ga prodaju”, objasnio je Šćepanović.
On takođe smatra da bi bilo dobro da BiH, kao i države u okruženju, spusti granicu ppm na 50, čime bi bio onemogućen uvoz goriva sa većim procentom sumpora.
“Ono što, na primjer, Hrvatska ne dozvoljava da se prodaje kod njih, nije u redu da izvozi u BiH”, kaže Šćepanović, dodajući da smatra da nema razloga da BiH dozvoljava uvoz lošijeg goriva nego što to čine države u okruženju.
Šćepanović je kazao da Rafinerija u ovom trenutku nema dovoljno dizela za cijelu državu, ali da BiH mora da prelazi na najviše standarde.
On je najavio da su planovi Rafinerije da do sredine godine bude završena dodatna modernizacija postrojenja Rafinerije u Brodu, kako bi ona dodatno podigla kvalitet goriva.
Kako saznajemo u Republičkom inspektoratu RS, gorivo koje se prodaje na benzinskim pumpama RS uglavnom u sebi sadrži između 50 i 200 ppm sumpora, te da nije rijedak slučaj da uvezeni dizel dostiže i do 350 ppm.
Ukoliko bi nova odluka o kvalitetu tečnih naftnih derivata bila donesena, to bi u praksi značilo da u BiH više ne bi moglo biti uvezeno gorivo koje ima kvalitet kao i danas.
U Inspektoratu smo saznali da su samo na jednoj pumpi u RS uspjeli da pronađu gorivo koje ima manje od 30 ppm sumpora.
Dušan Bogdanović, stručnjak u oblasti naftne industrije, kaže da ukoliko bude donesena odluka da u BiH ne može biti prodavano gorivo sa više od 50 ppm sumpora, da bi dodatno bila poboljšana pozicija Rafinerije u BiH.
On je ocijenio da su svi dosadašnji potezi menadžmenta Rafinerije bili ispravni, a da najave o dodatnom poboljšanju kvaliteta i podizanju kapaciteta samo potvrđuju da cilj Rusa nije samo ograničen na tržište BiH.
Bogdanović objašnjava da uz konstantnu modernizaciju, o ozbiljnim namjerama Rusa da igraju najznačajniju ulogu u BiH govori i činjenica da rade na modernizaciji, ali i proširenju mreže benzinskih pumpi na cijelu državu.
Prema njegovim riječima, razvoj situacije sa privatizovanim sektorom naftne industrije RS pokazuje da je ova privatizacija bila jedan od najboljih poteza ne samo u RS, već i u BiH.
Pozitivni efekti rada Rafinerije
Slobodan Rajlić, savjetnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS, kaže da je u četiri mjeseca 2009. godine ostvaren izvoz od 21,9 miliona KM, što je za oko 300 odsto više u odnosu na izvoz u prva četiri mjeseca 2008. godine koji je iznosio 5,5 miliona KM.
Posmatrano na nivou BiH, pojasnio je Rajlić, u prva četiri mjeseca 2009. godine uvezeno je oko 252,7 hiljada tona naftnih derivata vrijednosti od 194,3 miliona KM, dok je uvoz u prva četiri mjeseca 2008. godine iznosio 392,3 hiljade tona vrijednosti 495,4 miliona KM.
“Rad Rafinerije smanjio je količinski uvoz naftnih derivata u BiH za 35,59 odsto u prva četiri mjeseca 2009. godine, nego u istom periodu 2008. godine, dok je vrijednosno taj uvoz smanjen za 60,77 odsto”, istakao je Rajlić.Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ako je sve kao u ovoj reklami,zasto je cijena akcije niza od one kad je tamo rastao korov?
ovo se vise ne moze trpiti.
brate mili, kako je moguce da se proizvodi nafta od nicega? uvozi se sirova nafta pa prema tome ministre nemoj pricati gluposti molim te. do kad cemo trpiti imbecile i lazove na kljucnim pozicijama muka mi je od istih.
Stvarno ne vidim u čemu je problem sa izjavom pomoćnika ministra!Nafta se ne proizvodi, već se crpi iz zemlje, a zatim se preradjuje u rafinerijama da bi se dobili finalni proizvodi!E sad, zemlje koje nemaju sopstvene izvore nafte,moraju da je uvoze.Ali je uvijek bolje uvoziti sirovu naftu i preradjivati je u sopstvenim rafinerijama, nego uvoziti gotove naftne derivate, koji su kao finalni proizvod skuplji!Stvarno, prije nego kritikujemo nečije izjave,trebali bi se malo informisati o osnovnim stvarima koje komentarišemo!
vidi vidi javlja se snsd. nije rijec o obradi zavrsnog proizvoda vec o trgovinskom bilansu odnosno uvozu i izvozu o kojem ovi pricaju.
prvi problem je to sto ministar, pomocnik ili cistacica u vladi nemaju sta da izjavjuju za jedno privatno preduzece. dakle uvozimo sirovu naftu a ne izvozimo nju vec nesto malo mazuta u srbiju a finalni proizvod sami sebi prodajemo, a neko zaradjuje i trpa pare sebi u dzep.