BEOGRAD, Vodeći mljekari smatraju da država treba pod hitno da uveze pet miliona litara mlijeka, u protivnom stanje na tržištu će se dodatno pogoršati.
Nestašica u srpskim trgovinama traje već tri mjeseca, uprkos najavama nadležnih da će se to pitanje ubrzo riješiti.
– Uredba je samo djelimično rješila problem, ali ne i ukupne nestašice – upozorava Slobodan Petrović, direktor “Imleka”. – Jedina kratkoročna mjera koja bi dala rezultat jeste privremeni uvoz sirovog mlijeka. Jer, čak i da sada date subvencije mljekarima i podignete cijenu, ne možete da za tako kratko vrijeme dobijete zadovoljavajuće količine mlijeka.
Cijena litar mlijeka iz “mljekomata” je za oko 20 centi skuplji nego “industrijski”, dostupan u dućanima. Košta 1 evro i moguće je kupiti tipizovane količine, recimo čašu od 2 decilitra ili pola litra mlijeka. Za najmanju dozu od 1 dcl platićete 10 centi. Poželjni su metalni novčići i tačan iznos.
Petrović dodaje da je najpovoljniji način uvoz sirovog mlijeka u određenom vremenskom periodu, bez dodatnih carinskih dažbina. A, kako procjenjuje, za uvoz i preradu potrebno je od dvije do tri nedjelje. Do tada bi se, kaže, stabilizovala i ponuda na tržištu i proizvodnja vratila na nivoe koji će zadovoljiti potrebe mljekare. A, onda bi i prestala potreba za tim specijalnim uvozom.
Sa druge strane, mnogi tvrde da je rješenje za nestašicu mlijeka u slovenačkom rješenju – takozvanim mljekomatima. Pošto su godinama kuburili sa otkupnom cjenom, prijetili da će ispred parlamenta iz protesta proliti mlijeko, a neki u bijesu to i činili, slovenački poljoprivrednici su se dosjetili kako da prebrode put “od krave do trpeze”. Tako su širom države postavili “mljekomate”.
Glomazne sprave, kao što ime kazuje, rade poput bankarske sabraće, bankomata. Mreža”mljekomata” se od prošle godine munjevito širi jer ovdašnji poljoprivrednici brzo prihvataju profitabilne ideje, pa je potrošačima nadomak staništa u svako doba dana i noći nadohvat ruke svježe mlijeko iz “mliječnih automata”.
Da posao dobro ide, dokazuje vijest da je jedan od seljaka patentirao aparate-mlekomate (koji se proizvode u Italiji) i za američko tržište, pa biznis “izvozi” u SAD, a osvaja i Hrvatsku. Mleko sa zelenih pašnjaka uklopilo se i u EU politiku o zdravom načinu života. Na “mljekomatu” kupac može da kupi količinu koju želi, od jednog decilitra nadalje.
Uputstva za kupovinu su jasna i glasna (na “mljekomatu” i pisana i zvučna, sve na slovenačkom), a isto važi i za upozorenja kako treba postupati sa sirovim mlijekom, jer je to kravlje mlijeko koje nije termički obrađeno. Zato snabdjevači i vlasnici “mljekomata” moraju da poštuju stroge mikrobiološke standarde, a temperatura u mašini ne smije da padne ispod 4 stepena Celzijusova. Novosti