BANJALUKA, Međusobna potraživanja firmi u BiH teška su desetine milijardi KM, ali bi se uvođenjem zakonske obaveze multilateralne kompenzacije, odnosno mogućnosti “prebijanja dugova” ukupan iznos tih obaveza smanjio za čak 70 odsto.
Ekonomski stručnjak Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić rekao je da entitetske vlade treba da ubrzaju postupke usvajanja ovakvih zakonskih uredbi koje obavezuju preduzeća na primjenu kompenzacije, jer bi se na taj način privredi omogućilo da daleko “lakše diše”, pišu “Nezavisne novine”.
On je naveo da su trenutna zakonska rješenja omogućila da se obaveze preduzeća mogu odlagati unedogled.
Portparol Privredne komore Republike Srpske Vladimir Blagojević kaže da je princip kompenzacije korisna opcija za smanjenje ukupnih dugovanja između firmi.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kompenzacija izmedju firmi?! A sta je sa kompenzacijom duga koji drzava i drzavni fondovi imaju prema firmama?!
Brojne firme moraju dizati kratkorocne kredite kod banaka da bi izmirili mjesecne obaveze PDV-a iako im drzava duguje povrat mjesecima, pa i godinama. Neka neka od tih firmi pokusa jedan jesec da ne plati PDV, pa da vidi kako ce se provesti.
A gdje su tu dugovi entitetskih Fondova, novac otet na druge nezakonite nacine od strane vlasti…
Da li neko zna da li su bile izmjene i dopune Zakona o fiskalnim kasama kojima su javna preduzeća koja ne vrše obračun usluge putem mjernog mjesta, odnosno naplaćuju uslugu paušalom, oslobođena fiskalizacije? Interesantno mi je to da “Komunalne usluge” AD Prijedor i dan danas ne dostavljaju fiskalni račun za izvršenu uslugu, a koliko znam prema izvornom Zakonu dužni su, osim ako se nije nesto mijenjalo zbog takvih u poslednjih 1-2godine. Smijesno je to sto oni u podnozju racuna stave napomenu koja glasi: “Ovaj racun je DIO fiskalnog racuna br.___ od ____(datum) Prilikom uplate obavezno se pozovite na broj računa.” kraj citata,
da li je moguce i to da neko odstampa zbirni fiskalni racun za 120 hiljada korisnika i isti toliki broj racuna? katastrofa
Usput, ako postoji neki savjesni inspektor koji bi htio da se uvjeri u cinjenice koje sam naveo, vrlo rado cu mu poslati na email racun da se svojim ocima uvjeri koliko je smijesan Zakon, bar onima koji nisu morali zbog njegove primjene zatvoriti radnje i tako ostati bez jedinog izvora prihoda, bilo kakvih.
ubica srpske privrede mladjan dinkic se zalagao za multilateralnu kompenzaciju. ove neznalice koje to u BiH predlazu su takodje kvazi strucnjaci koji se razbacuju terminima ne bi li ispali mudriji.
multilateralna kompenzacija je nista bez finansijske (i fiskalne) discipline, i zato nikad nigdje nije uspjela.
osim toga, ako se vec govori o tome – natjerajte i drzavu da ide u multilateralnu kompenzaciju, a ne samo privredu, pa da umjesto novca od poreza, dobije prebijeni dug za isporucenu robu ili usluge.
naravno da od toga nema nista.