BEOGRAD, Evro u ovom trenutku nije dobra opcija za Srbiju a tome bi se protivila i Evropska unija, kaže Ljubiša Krgović, guverner Centralne banke Crne Gore.
„Naišli biste na snažno protivljenje Evropske unije i moguće sankcije u vidu usporavanja evropskih integracija i suspendovanja bilateralne pomoći“, kaže on.
Krgović, takođe, navodi i da bi Srbija ukoliko bi uvela evro i zamjenila dinar „izgubila funkciju zajmodavca u krajnjoj instanci, kao i emisionu dobit“.
Iako se zbog nestabilnosti dinara i slabih izvoznih rezultata u Srbiji sve češće mogu čuti mišljenja da bi spas trebalo potražiti u zamjeni nacionalne valute i uvođenju evra kao sredstva plaćanja, guverner CBCG ostaje pri tvrdnji da to ne bi bilo previše korisno za Srbiju.
„Trebalo bi, takođe, podsjetiti da Srbija nema problem s visokom inflacijom i odsustvom kredibiliteta monetarne politike, što je, inače, važan preduslov za uspješan proces evroizacije. Osim toga, treba računati i sa brojnim jednokratnim inicijalnim troškovima, poput prilagođavanja softvera, računovodstvenih sistema, provizija za zamjenu dinara u evro“, objašnjava on.
Istovremeno, Krgović kaže da je „uvođenje evra odigralo izuzetno pozitivan uticaj na dosadašnji privredni razvoj Crne Gore. Evro je, već 2002. godine, doprinio obaranju inflacije na jednocifrenu stopu, a uticao je i na eliminisanje rizika deviznog kursa, što je naročito pogodovalo prilivu stranih direktnih investicija“.
„Evro je takođe uticao i na disciplinovanje fiskalne politike s obzirom na to da smo u godini uvođenja evropske valute zabilježili dvocifreni budžetski deficit (učešće u BDP-u), u godinama koje su prethodile krizi imali smo suficit, dok je u vrijeme krize budžetski deficit bio manji u odnosu na većinu zemalja EU“, dodaje on. Danas