BANJALUKA, Da BiH uvozi sve i svašta, iako ima uslove za proizvodnju, pokazuje i podatak da je lani na uvoz koverata otišlo dva miliona, a na razne vrste dugmadi čak 5,7 miliona maraka.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, u prošloj godini BiH je uvezla 3.934 kilograma perika, lažnih brada, obrva, trepavica i pletenica koje su koštale oko 82.400 maraka. Ovi proizvodi stigli su na domaće tržište, između ostalog, iz Kine, Hongkonga, Francuske i Italije.
Tržište BiH preplavljeno je i poštanskim omotnicama i kovertama iz inostranstva, a samo lani je uvezeno oko 556 kilograma ovih proizvoda i to iz zemalja u regionu, Kipra, Kine, Belgije, Njemačke, ali i Holandije i Portugalije.
U BiH je lani stiglo i 74.762 kilograma raznih kopčica i dugmadi, na koje je utrošeno 5,7 miliona KM. Ovi proizvodi uvezeni su čak i iz San Marina, Azerbejdžana, Velike Britanije i Švedske.
– Na razne vrste patentnih zatvarača potrošeno je 7,7 miliona KM, a samo u prošloj godini uvezeno je više od 188.000 kilograma ove robe – kazali su u STK.
Stanovništvo koristi i hemijske olovke, flomastere i nalivpera, te markere koji se proizvode u inostranstvu, a u 2012. godini uvezeno je 325.000 kilograma ove robe, za šta je izdvojeno više od pet miliona KM.
– Na uvoz raznih vrsta upaljača u 2012. godini potrošeno je više od 3,1 milion KM, dok je na raznovrsne lule za pušenje i njihove dijelove otišlo više od 185.000 KM – podaci su STK.
Uvezeno je i oko 8.000 kilograma čepova pravljenih od različitih materijala, za koje je bilo potrebno izdvojiti više od 420.000 KM, dok je uvezeno više od 125.000 kilograma raznih češljeva za kosu, kopči i ukosnica, koji su koštali više od milion maraka.
Na uvoz 500 kilograma antikviteta, odnosno starina, lani je utrošeno više od 39.000 KM.
Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Miloš Todorović rekao je da BiH ima kapacitete za proizvodnju mnogih proizvoda koji se uvoze.
– Najveća prepreka domaćim proizvođačima je niska cijena proizvoda iz uvoza. Proizvođači u BiH nikako se ne mogu porediti sa stranim proizvođačima i biti im konkurenti – rekao je Todorović i dodao da su domaći proizvodi za široku upotrebu tri puta skuplji od stranih.
Todorović je naglasio da će se potrošači u BiH uvijek odlučiti za proizvode koji su jeftiniji, zbog čega će se u BiH nastaviti trend uvoza najjednostavnije robe.
Maramice
Prema podacima STK, lani je u BiH uvezeno 3,9 miliona kilograma raznih dijelova za obuću, za šta je potrošeno 109,7 miliona maraka.
Na uvoz maramica od različitog materijala iz Litvanije, Turske, Kine, Poljske, Holandije… utrošeno je oko 16.700 maraka, dok je za 465 kilograma plastičnih futrola za muzičke instrumente otišlo 12.000 maraka. Glas Srpske