BANJALUKA, BiH je za deset mjeseci ove godine iz raznih zemalja uvezla više od 100.000 tona robe porijeklom iz Kine, vrijedne 550 miliona maraka.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Roba iz Kine izvozi se u treće zemlje, iz kojih kasnije dolazi na tržište BiH.
– Kada je u pitanju direktan uvoz iz Kine, za deset mjeseci ove godine uvezeno je 59.000 tona robe, vrijednosti 204 miliona maraka – rekao je Kovačević i dodao da je iz Kine najviše uvezeno odjeće i obuće, čija je vrijednost 28 miliona maraka.
Kovačević je naglasio da je u istom periodu lani direktno iz Kine uvezeno 56.100 tona robe u vrijednosti od 171 milion maraka.
– Za deset mjeseci 2009. uvezeno je oko 98.000 tona robe porijeklom iz Kine, čija je vrijednost iznosila 486 miliona maraka – rekao je Kovačević.
On je naglasio da je UIO BiH u prethodnom periodu Tužilaštvu BiH podnijela 90 izvještaja o postojanju sumnje za pokušaj nezakonitog uvoza roba iz Kine, prvenstveno tekstilnih proizvoda i obuće.
Kovačević je rekao da je postala uobičajena pojava da uvoznici prilikom uvoza robe prilažu fakture umanjenje vrijednosti, zbog čega je UIO preduzela aktivnosti za povećanje carinske vrijednosti robe koja se višestruko uvozi u svim tarifnim glavama.
– Ove mjere rezultirale su i time što se iznos uvoznih dažbina po jednoj pošiljci sa ranijih 5.000 maraka popeo na 40.000 maraka – rekao je Kovačević.
On je dodao da je UIO BiH od Upravnog odbora UIO i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH zatražila da se podrži i inicijativa za uvođenje kvota kad je u pitanju uvoz tekstila iz Kine.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da se svake godine u Srpsku uvoze sve veće količine odjeće i obuće.
– Odjeća koja se uveze iz Kine je veoma nekvalitetna, ali je jeftina, zbog čega je stanovnici veoma često kupuju – rekao je Petrović i dodao da je nekvalitetna kineska odjeća i obuća, ali i ostala roba, preplavila Srpsku.
On je naglasio da povećan uvoz odjeće i obuće negativno utiče na domaću tekstilnu industriju.
Falsifikovana roba
Ratko Kovačević je naglasio da su u BiH česti pokušaji da se uveze roba koja predstavlja kopiju poznatih svjetskih brendova.
– Ukoliko UIO BiH otkrije pokušaj uvoza robe koja je falsifikat poznatih svjetskih brendova, zaustavlja takvu pošiljku te poziva ovlašćenog zastupnika za uvoz te konkretne robne marke u BiH, koji potvrđuje da li je riječ o falsifikatu – rekao je Kovačević. Glas Srpske