SARAJEVO, Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH saglasni su da treba pojačati odgovornost za trošenje javnih sredstava u institucijama BiH, ali se razlikuju njihova mišljenja kako to postići.
Poslanica SNSD Dušanka Majkić upozorila je u raspravi o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji institucija BiH, koji je u parlamentarnu proceduru uputila Ismeta Dervoz iz Saveza za bolju budućnost BiH, da je iz godine u godinu sve veća finansijska nedisciplina u institucijama BiH.
„U revizorskim izvještajima za 2009. godinu bilo je 286 preporuka, a u 2010. godini 463 preporuke“, naglasila je Majkić, koja smatra da je rješenje u dosljednom provođenju postojećeg zakona, a ne u usvajanju predloženih izmjena i dopuna.
Govoreći o prijedlogu da se najmanje svake četiri godine vrši revizija učinka institucija BiH Majkić je rekla da se radi o nemogućoj misiji i rasturanju Kancelarije za reviziju.
Dervoz je, reagujući na raspravu Dušanke Majkić, rekla da se predloženim zakonom želi ojačati uloga parlamenta, bez zadiranja u nezavisnost revizora.
„Cilj je da se poveća uvid u efikasnost institucija i omogući preduzimanje sankcija za neodgovorno trošenje javnog novca“, istakla je Dervoz i pozvala Kancelariju za reviziju institucija BiH da odgovori kad će BiH dobiti reviziju učinka.
Beriz Belkić iz Stranke za BiH rekao je da je nakon šest godina od donošenja važećeg zakona o reviziji institucija BiH potrebno analizirati njegove efekte i da je, zbog neefikasne prevencije, potrebno pribjeći represivnim mjerama.
Za poslanika HDZ BiH Dragana Vrankića proces revizije ogledalo je transparentnosti i efikasnosti svakog društva.
„Ne mogu prihvatiti da se stvara odnos izvršna vlast – revizija – Parlamentarna skupština. Mi smo na istom zadatku i treba da napravimo savršen sistem“, rekao je Vrankić izrazivši protivljenje ponuđenim rješenjima.
Niko Lozančić iz HDZ BiH uvjeren je da Kancelarija za reviziju institucija BiH nema kapacitet da godišnje radi 20 revizija učinka, kako se traži predloženim rješenjima, dok je Šefik Džaferović iz SDA najavio da neće podržati ovo niti ijedno drugo rješenje koje nije rezultat dogovora Kancelarije za reviziju i predlagača.
Ističući da treba uvesti veću odgovornost za trošenje budžetskih sredstava poslanik SNSD Boško Tomić založio se da predloženi i svi ostali zakoni prođu kompletnu proceduru dogovaranja i usaglašavanja.
Predloženim zakonom predviđa se revizija učinka svih institucija BiH, i to najmanje jednom u četiri godine. Predviđeno je i da revidirana institucija dostavlja obrazloženje ukoliko ne postupi po revizorskim izvještajima, a u slučaju ponovljenih nalaza ili nedostavljanja odgovora propisuju se sankcije, uključujući smanjenje budžeta te institucije i smjenu njenih odgovornih.
Rasprava o Prijedlogu zakona o zabrani negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja holokausta, zločina genocida i zločina protiv čovječnosti odgođena je jer nije završena komisijska faza za ovaj zakon.
Za raspravu o prijedlozima zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, Zakona o finansiranju institucija BiH i Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (Sipa) nije bilo zainteresovanih poslanika.
Prijedlogom zakona o izmjeni zakona o Sipi kao sjedište ove agencije propisuje se Istočno Sarajevo. Srna