BEOGRAD, Ministar finansija Srbije Diana Dragutinović rekla je da postoji ideja da se uvede takozvani “solidarni porez”, odnosno privremeni porez za bogatije građane ili da im se poveća porez na prihode.
“To bi omogućilo da oni koji ostanu bez posla ili imaju drugih finansijskih problema mogu da pokriju troškove”, rekla je novinarima Dragutinovićeva, koja u Beogradu učestvuje na okrugom stolu o recesiji, koju organizuje londonski list “Ekonomist“.
Ona je navela da bi se dodatni porez za bogatije stanovništvo primjenjivao tokom 2009. godine.
Dragutinovićeva je dodala da je druga ideja, koja bi omogućila da siromašni ne snose teret ekonomske krize, reforma poreza na dohodak, koji bi podrazumijevao uvođenje dvije poreske stope za različite kategorije građana.
Ona je rekla da se za sada ne razmišlja o uvođenju poreza na luksuz, ali da nije isključeno da se promijeni porez na imovinu.
Dragutinovićeva je navela da se u pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) još usklađuju projekcije rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) za ovu godinu i da će nakon toga početi pravi pregovori o aranžmanu.
Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Radovan Jelašić je rekao da će Srbiji u ovoj godini biti potrebno najmanje tri milijarde evra za finansiranje tekućeg platnog deficita, ukoliko on bude iznad 18 odsto BDP-a, koliko je iznosio u 2008. godini, dok će za pokrivanje deficita budžeta biti potrebno mnogo manje sredstava.
“Povećanje deficita tekućeg platnog bilansa automatski znači pritisak na kurs dinara, što je razlog više da Srbija uzme kredit od MMF-a”, rekao je Jelašić.
On je naveo da će prilikom sklapanja aranžmana sa MMF-om za Vladu Srbije najvažnije biti da ne pogriješi u procjeni obima tekućih prihoda budžeta, na osnovu čega se definiše smanjenje rashoda budžeta i njegov deficit.
Jelašić je dodao da u ovoj godini za naplatu dospijeva oko četiri milijarde evra duga privatnog sektora prema inostranstvu i dodao da tek predstoje pregovori sa inostranim povjeriocima i supervizorima da se refinansiraju dugovi domaćih kompanija i banaka.