BEOGRAD, Uvoz robe i usluga iz Kanade u Srbiju je ove godine udvostručen dok je istovremeno naš izvoz u tu zemlju uvećan čak za 300 odsto, najviše zahvaljujući “Fijatu”, izjavio je kanadski ambasador u Beogradu Roman Vaščuk dodajući da kanadske investicije u Srbiji do sada iznose oko milijardu dolara.
Odgovarajući na pitanje o tome šta bi Srbija trebalo da učini da bi bio uvećan obim stranih investicija, posebno kanadskih, ambasador je u intervjuu za današnji novosadski “Dnevnik” naglasio važnost uredjenog poslovnog ambijenta, posebno uspostavljanja kontinuiteta u administraciji kao veoma bitnog faktora.
“Kod nas u Kanadi se mijenjaju političari, ali administracija ostaje. Teško je počinjati od početka sa svakom promjenom vlasti ili ministara, čak i kad ministri imaju najbolju volju na svijetu”, rekao je on i dodao da bi kontinuitet u administraciji umnogome olakšao poslovanje firmi koje žele da posluju u Srbiji.
Vaščuk je podsjetio na značajne investicije kanadskih ili kanadsko-američkih kompanija u našoj zemlji, poput “Magna sitinga” u Odžacima i “Molson kursa” kao vlasnika Apatinske pivare, napominjući da u Srbiji radi i 12 kanadskih licenciranih firmi koje istražuju mogućnost eksploatacije litijuma, bora i zlata.
One su do sada uložile 200 do 300 miliona dolara, od čega su samo ulaganja firmi “Avala” i “Dunav” oko 150 miliona dolara, rekao je ambasador i istakao da su dosadašnja istraživanja dala ohrabrujuće rezultate kao i da se radi preliminarna računica kao osnova za eventualnu izgradnju rudnika.
“Za sada nema nikakvih problema na terenu sa stanovništvom, jer Srbija ima dugu tradiciju rudarstva a sa resornim ministarstvom razvijamo sve bolje odnose”, napomenuo je Vaščuk.
Kanadski ambasador je dodao da bi, radi efikasnijeg privlačenja investicija, srpski zakoni u nekim oblastima moglo da budu i bolji, “no od svega toga važnija je njihova implementacija”.
U rješavanju tog problema ključne će biti reforme u nastavku evropskih integracija Srbije, naveo je Vašcuk i ocijenio da je EU “komplikovana mašina s kojom nije lako pregovarati”, ali je pozitivna i korisna.