BANJALUKA, Vlada Republike Srpske zaključila je da se prilikom izrade konačne verzije Prednacrta reformske agende za BiH u potpunosti moraju uvažiti sugestije i izneseni stavovi nadležnih resornih ministarstava u Vladi Republike Srpske.
Vlada je, razmatrajući ovaj dokument, istakla da je prije njegovog potpisivanja neophodno da Parlamentarna skupština BiH ponovo razmotri i odredi se o odluci i ratifikaciji Sporazuma o kreditu za razvojnu politiku poslovnog ambijenta između BiH i Svjetske banke, s obzirom na to da su predmetna kreditna sredstva upravo i predviđena kao podrška reformskim procesima koje su već provele vlade Republike Srpske i FBiH.
U Vladi navode da je to preduslov da se odblokiraju sredstva koja pripadaju budžetu, odnosno građanima Republike Srpske u iznosu 35 miliona KM, a na osnovu reforme poslovne registracije koju je provela Vlada.
Na sjednici Vlade je zaključeno da je neprihvatljivo uspostavljanje nove radne grupe za izradu mehanizma koordinacije bez prethodnog izjašnjavanja Savjeta ministara o prijedlogu koji je ranije izrađen, a još uvijek aktuelan, od strane Radne grupe uspostavljene odlukom Savjeta ministara iz oktobra 2012. godine.
Vlada napominje da su već postojeći prijedlog mehanizma koordinacije u dva navrata podržale Vlada i Narodna skupštine Republike Srpske.
Takođe, Vlada Republike Srpske zahtijeva od Savjeta ministara BiH da je obavijesti o razlozima eventualnog odbijanja aktuelnog prijedloga mehanizma koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH.
Vlada Republike Srpske smatra da je neprihvatljivo jednostrano djelovanje Savjeta ministara BiH prilikom izrade programa integrisanja i ponavlja svoju opredijeljenost da u partnerskoj atmosferi sa svim nivoima vlasti u BiH, radi na ispunjavanju uslova iz evropske agende te poziva na partnerstvo, dogovor, konsultacije i saradnju o preduzimanju narednih koraka na evropskum putu. Srna