PODGORICA, Vlada Crne Gore utvrdila je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Carinskog zakona, nastavljajući reformu carinskog zakonodavstva i njegovo usklađivanje sa propisima EU.
Predloženim zakonom uspostavlja se institut evropskog carinskog prava kojima se uređuje primjena tzv. sigurnosnih mjera.
Novina se ogleda u uvođenju u carinski sistem “sigurnosne sažete deklaracije”, koja sadrži podatke neophodne za analizu rizika i odgovarajuću primjenu carinske kontrole.
Osim toga, u crnogorski carinski sistem transponuju se i odredbe o ostvarivanju carinskih povlastica i provođenju tranzitnog postupka, radi njihovog usaglašavanja sa jedinstvenim evropskim standardima.
Vlada Crne Gore danas je ocijenila da će izmjene Carinskog zakona omogućiti ubrzanje i pojednostavljenje carinskih procedura, uz potpuniju i efikasniju kontrolu ilegalnog prekograničnog prometa, kao i efikasniju saradnju carinskih službi.
Na sjednici je usvojena i informacija o izradi Programa pristupanja Crne Gore EU za period od 2014. do 2018. godina.
Program pristupanja, kao višegodišnji strategijski dokument, treba da služi kao sveoubuhvatan prikaz stanja u državi, koji sublimira i dopunjava informacije o kojima se izvještava kroz različite modele u toku pregovaračkog procesa.
Nakon konsultacija sa predstavnicima Evropske komisije i uporedne analize iskustava država koje su već radile programe pristupanja, dokument je osmišljen u vidu tabelarnog prikaza za sva pregovaračka poglavlja.
Vlada Crne Gore danas je usvojila i informaciju o rezultatima pregovora sa Crnogorskom komercijalnom bankom – OTP Grupom, u vezi sa zaključenjem kreditnog aranžmana u iznosu od 42,5 miliona evra, i ovlastila ministra finansija da potpiše ugovor.
Sredstva kredita biće iskorištena za regulisanje garancije, koju je OTP banka aktivirala nakon pokretanja stečaja u Kombinatu aluminijuma Podgorica. Srna