BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o ostvarivanju prava na starosnu penziju profesionalnih vojnih lica.
Ovim zakonom uređuje se ostvarivanje prava na starosnu penziju profesionalnih vojnih lica u smislu Zakona o službi u Oružanim snagama /OS/ BiH koji su obavezno osigurani na penzijsko i invalidsko osiguranje u Republici Srpskoj.
Članom 46 Zakona o službi u OS BiH propisano je da vojni osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kada navrši 55 godina života i najmanje 30 godina penzijskog staža, odnosno 40 godina penzijskog staža bez obzira na godine života.
Vojnim osiguranikom u smislu člana 44 Zakona o službi u OS BiH smatra se profesionalno vojno lice u OS BiH, koje to svojstvo ima u skladu sa tim zakonom.
Članom 101 stav 1 Zakona o službi u OS BiH propisano je da je maksimalno trajanje službe u OS BiH za oficire 30 godina, ali najduže do 55. godine života, a za podoficire 30 godina, ali najduže do 50. godine života.
Budući da nije postignuta saglasnost o preuzimanju obaveza institucija BiH o finansiranju prijevremenih penzija ostvarenih pod povoljnijim uslovima u odnosu na entitetske propise, pokazalo se kao neophodno donijeti poseban zakon kojim bi se uredilo ovo pitanje.
Sredstva za isplatu ovih penzija ne mogu padati na teret sredstava Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske, već isključivo na teret sredstava budžeta Republike Srpske.
Donošenje ovog zakona po hitnom postupku je neophodno, jer za 46 profesionalna vojna lica, pripadnika OS BiH, oficira i podoficira, zaključno sa 31. decembrom 2012. godine, treba da prestane profesionalna vojna služba u OS BiH zbog navršenih godina života i dužine trajanja službe u OS.
Zbog nemogućnosti da ostvare pravo na penziju u skladu sa važećim Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, Ministarstvo odbrane BiH je tim licima produžilo profesionalnu vojnu službu do 28. februara 2013. godine, nakon čega će im profesionalna vojna služba prestati.
Razlog za donošenje zakona po hitnom postupku je i činjenica da bi po prestanku profesionalne vojne službe i nemogućnosti ostvarivanja prava na penziju bila ugrožena egzistencija tih lica i njihovih porodica. Srna