SARAJEVO, – Savjet ministara BiH utvrdio je danas Prijedlog zakona o fiskalnom savjetu BiH, koji će biti upućen Parlamentarnoj skupštini na razmatranje u redovnoj proceduri.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je novinarima poslije sjednice da ovaj zakon predviđa osnivanje fiskalnog savjeta BiH, čiji je zadatak koordinacija fiskalne politike radi obezbjeđivanja makroekonomske stabilnosti i fiskalne održivosti BiH, Republike Srpske i Federacije BiH.
U nadležnosti fiskalnog savjeta su i utvrđivanje globalnog okvira fiskalnog bilansa i politika u BiH, usvajanje prijedloga kratkoročnih i dugoročnih makroekonomskih projekcija, praćenje realizacije utvrđenih ciljeva i kriterijuma pri usvajanju i izvršavanja budžeta, kao i preduzimanje korektivnih mjera i aktivnosti u ovoj oblasti.
Predviđeno je da članovi fiskalnog savjeta BiH budu predsjedavajući Savjeta ministara BiH, entitetski premijeri i ministri finansija BiH, FBiH i RS.
Sjednicama ovog tijela u svojstvu posmatrača i bez prava glasa trebalo bi da prisustvuju i guverner Centralne banke BiH i predsjednik Vlade distrikta Brčko.
Fiskalnim savjetom BiH predsjedava predsjedavajući Savjeta ministara BiH, a u slučaju njegove spriječenosti, federalni premijer ili predsjednik Vlade RS, naizmjenično.
Punovažne odluke donosi najmanje pet članova fiskalnog savjeta, od kojih najmanje po jedan predstavnik iz svakog konstitutivnog naroda.
Savjet ministara BiH utvrdio je i Prijedlog zakona o platama i naknadama zaposlenih u institucijama BiH, koji će biti upućen u redovnu parlamentarnu proceduru.
Špirić je naglasio da se ovim zakonom prvi put oblast raspodjele plata i naknada zaposlenih na nivou institucija BiH uređuje na jedinstven način, čime se ukida dosadašnja praksa da to čine brojne institucije pojedinačnim aktima.
“Ovim zakonom želimo uvesti red u ovu oblast i sistemski princip, prema kojem će, za isti ili sličan posao sledovati ista plata”, rekao je Špirić.
Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić rekao je da je Zakon o fiskalnom savjetu BiH neophodan za balansiranje makroekonomske politike u BiH.
“Da je ovo tijelo formirano ranije institucije BiH ne bi upale u poznate probleme sa usvajanjem Zakona o budžetu BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2008. godinu”, rekao je Vrankić.
On je upozorio da povećanje javne potrošnje na bilo kom nivou u BiH može ugroziti ekonomsku stabilnost zemlje, zbog čega je jako važno da fiskalni savjet brine o tome.
Vrankić je istakao da Zakon o platama i naknadama zaposlenih u institucijama BiH nije zakon o povećanju plata, već o usklađivanju plata na osnovu fiskale ravnoteže.
On je naveo da su prilikom kreiranja ovog zakona uvažene primjedbe na plate vojnicima i policajcima u BiH, tako da će primanja policajaca iznositi oko 1.150 KM.
Vrankić je potvrdio da je proces pripreme ovog zakona bio obilježen neformalnim pritiscima međunarodnih i domaćih faktora, koji su insistirali da pravosuđe, pod plaštom nezavisnosti, ne bude obuhvaćeno ovim sistemskim zakonom.
On je rekao da bi njegova plata prema ovom zakonu trebalo da iznosi oko 4.200 KM, a Špirićeva oko 4.700 KM.
Prema ovom zakonu, najviši koeficijent za raspodjelu plata je 10, koliko je utvrđeno za predsjednika Ustavnog suda BiH i člana Predsjedništva BiH, dok najniži iznosi jedan za nižu stručnu spremu.
Savjet ministara BiH utvrdio je danas i Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH, koji će biti upućen u redovnu parlamentarnu proceduru.
Usvojen je Sporazum o izmjeni Sporazuma između BiH, FBiH i RS o prenosu nadležnosti i nastavku finansiranja i rada Komisije za imovinske zahtjeve raseljenih lica i izbjeglica u skladu sa članom 16 Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma.
Savjet ministara BiH utvrdio je pojedinačne prijedloge osnova za vođenje pregovora i zaključivanje više sporazuma o viznim olakšicama BiH sa Velikom Britanijom, Islandom, Norveškom, Danskom, Švajcarskom, Lihtenštajnom i Republikom Irskom.