PODGORICA, Vlada Crne Gore utvrdila je danas Prijedlog zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, s ciljem daljeg unapređenja sistema javnih finansija, fiskalne discipline i usklađivanja upravljanja javnim finansijama sa evropskim standardima.
U odnosu na postojeći Zakon o budžetu, novim zakonom uvodi se više novina koje se odnose na fiskalnu odgovornost, inspekcijski nadzor, mjere odgovornosti, kao i krivične odredbe, saopšteno je iz crnogorske Vlade.
Elementi fiskalne odgovornosti baziraju se na kriterijumima za planiranje i realizaciju fiskalne politike, kao i planiranje godišnje potrošnje i zaduživanja.
Kriterijumi se, prije svega, ogledaju u potrebi ostvarivanja primarnog suficita na godišnjem nivou.
Novim zakonom utvrđuje se potreba ujednačavanja tekućih izdataka i transfera sa ukupnim tekućim prihodima, kao i vođenja odgovorne politike zaduživanja u cilju obezbijeđivanja fiskalne održivosti.
U skladu sa mastriškim kriterijumima, utvrđuje se limit maksimalnog deficita od tri odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/, odnosno limit maksimalnog nivoa zaduženosti od 60 odsto BDP-a.
Prijedlogom je predviđeno da ocjenu o poštovanju elemenata fiskalne odgovornsti daje nezavisno tijelo – Senat državne revizorske institucije, koji obavlja funkciju Fiskalnog savjeta i o tome izvještava Skupštinu.
S ciljem jačanja kontrole budžetske potrošnje ustanovljen je institut budžetskog inspektora.
Vlada Crne Gore usvojila je analizu makroekonomskih kretanja i strukturnih reformi za period od januara do maja, koja ukazuje da je crnogorska ekonomija u prvom kvartalu ostvarila rast od 4,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Rast industrijska proizvodnje u ovoj godini je rezultat, prije svega, rasta proizvodnje električne energije, a ukupnom rastu doprinijela je i bolja naplata prihoda.
Analiza je pokazala da je turizam i dalje značajan generator rasta crnogorske ekonomije, što je potvrđeno i povećanjem ostvarenih prihoda u prvih pet mjeseci ove godine.
Početak godine karakteriše pad inflacije, tako da ona, mjerena indeksom potrošačkih cijena, bilježi pad sa 4,2 odsto u januaru na tri u maju. Prosječan broj zaposlenih u maju je iznosio 174.369, što je najveći nivo u posljednjih nakoliko godina, a broj nezaposlenih je bio 31.363.
Državni dug na kraju maja iznosio je 1.767 miliona evra ili 50,2 odsto procijenjenog BDP-a, što Crnu Goru svrstava u umjereno zadužene zemlje i ispod je prosjeka EU.
S ciljem sprečavanja negativnih efekata po privredu, prije svega u oblasti građevinarstva, Vlada je izmjenila Odluku o utvrđivanju broja radnih dozvola za strance za ovu godinu, kojom se kvota povećava do 3.000.
Prvobitna kvota iznosila je ukupno 16.500 dozvola, što je za 8.550 manje u odnosu na 2012. godinu. Srna