SARAJEVO, Vlada Federacije BiH /FBiH/ utvrdila je danas na sjednici u Mostaru Prijedlog odluke o privremenom finansiranju FBiH za period januar – mart 2011. godine u iznosu od 320.696.946 KM i uputila ga Parlamentu FBiH na usvajanje.
Utvrđeni Prijedlog odluke u skladu je sa Zakonom o budžetu u FBiH, jer je članom 21. propisano da “ako Parlament ne donese budžet prije početka fiskalne godine, finansiranje se obavlja privremeno, a najduže za prva tri mjeseca fiskalne godine”, saopšteno je iz federalne Vlade.
Nakon što je razmotrila Informaciju o stanju u JP Željeznice FBiH DOO Sarajevo, Vlada je konstatovala da je obustavom rada mašinovođa nastala vanredna situacija i pozvala sindikate u JP Željeznice FBiH da svojim djelovanjem doprinesu otklanjanju nezakonite obustave rada i da u svim slučajevima, uključujući i eventualni štrajk, djeluju u skladu sa zakonom.
Nadzorni odbor je zadužen da naredi Upravi Željeznica FBiH da, u skladu sa zakonom, statutom preduzeća i drugim propisima i aktima, preduzme mjere na otklanjanju obustave, uspostavi i normalizuje željeznički saobraćaj.
Istovremeno, Uprava Željeznica FBiH treba da pripremi i provede neophodne mjere za održavanje procesa rada i bezbjednosti željezničkog saobraćaja, radi ostvarivanja zakonske djelatnosti ovog sistema i izvršavanja ugovorenih obaveza prema komitentima, te da u slučaju štrajka obezbijedi zakonski minimum procesa rada, uključujući prevoz tereta za strateške partnere i elektroenergetski sistem, kao i zaštitu sredstava, objekata i imovine FBiH.
Nadzorni odbor i Uprava Željeznica FBiH dobili su saglasnost Vlade da u slučaju nastavka vanredne situacije i ozbiljnijih poremećaja u poslovanju, preduzmu i druge zakonom predviđene mjere.
Vlada je usvojila i Strategiju razvoja turizma Federacije BiH. Ovaj važan dokument ima za cilj reafirmaciju i repozicionisanje turističke destinacije FBiH.
Strategija se sastoji od devet poglavlja, u kojima se iznose teoretske tačke u određivanju turističke destinacije FBiH, revizija trendova na svjetskom turističkom tržištu, opisuju dostupni turistički razvojni faktori, nabrajaju karakteristike turističkog sistema Federacije, te istražuju karakteristike turističke ponude u kantonima, vizije i ciljevi.
Vlada je danas usvojila i konačni izvještaj o šteti koju su pričinili učesnici protesta 21. aprila pred zgradom Vlade FBiH u Sarajevu.
Prema nalazu angažovanog stalnog sudskog vještaka za oblast vještačenja građevina Fevzije Hajdaragića, ukupno pričinjena šteta iznosi 306.059 KM. Šteta na dijelu objekta koji koristi Vlada FBiH, odnosno vrijednost neophodnih sanacionih radova iznosi 243.264 KM, a šteta na vanjskom uređenju objekta, odnosno vrijednost neophodnih sanacionih radova 62.794 KM.
U Izvještaju su prezentovane i preduzete aktivnosti na utvrđivanju vinovnika ovog protesta i prijedlogu podnesenom za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva u krivičnom postupku protiv osumnjičenih.