BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o javnim tužilaštvima Srpske kojim se uređuju organizacija, nadležnost i ovlaštenje javnih tužilaštava, uslovi i mandat za vršenje tužilačke funkcije, pitanje uređivanja tužilačke uprave, kao i sredstva za rad tužilaštava u Srpskoj.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima Republike Srpske usvojen je na sjednici Narodne skupštine Srpske u maju prošle godine i tim aktom su osnovani Okružni sud u Prijedoru i Okružni privredni sud u Prijedoru. S obzirom da organizacija okružnih tužilaštava prati organizaciju okružnih sudova, ovim zakonom je osnovano Okružno tužilaštvo u Prijedoru, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
Prijedlog zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog kriminala i najtežih oblika privrednog kriminala usvojen je na sjednici Narodne skupštine Srpske u februaru i njime se osniva Posebno odjeljenje tužilaštva za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala pri Republičkom tužilaštvu, za razliku od važećeg zakona kojim je Specijalno tužilaštvo osnovano pri Okružnom tužilaštvu Banjaluka.
S obzirom da se Zakonom o suzbijanju korupcije, organizovanog kriminala i najtežih oblika privrednog kriminala mijenja organizacija tužilaštava u Republici Srpskoj, ovim zakonom je bilo potrebno propisati da se Posebno odjeljenje tužilaštva za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala osniva pri Republičkom tužilaštvu.
Takođe, s obzirom da su važećim Zakonom o tužilaštvima Srpske propisane plate za tužioce, a da se one isplaćuju u skladu sa drugim posebnim zakonom, ovim zakonom je bilo potrebno brisati odredbe koje regulišu plate tužilaca, jer one nisu u primjeni. Uzimajući u obzir da bi usvojenim i predloženim izmjenama došlo do izmjene polovine članova osnovnog teksta Zakona, pristupilo se izradi novog teksta Zakona.
Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici i Nacrt zakona o pravosudnom ispitu u Srpskoj. Ministarstvo pravde Republike Srpske provelo je konsultacije i analize sa stručnom i naučnom javnosti jer su se kroz primjenu Zakona o pravosudnom ispitu u praksi uočile određene nejasnoće koje je trebalo prilagoditi stvarnim potrebama lica koja podnose zahtjev za polaganje pravosudnog ispita. S tim u vezi, ovim nacrtom propisuje se dvije godine radnog iskustva za lica koja su to iskustvo stekli na pravnim poslovima.
Jedan od razloga za donošenje novog zakona odnosi se na umanjenje novčane naknade koju kandidati obavezno uplaćuju kod polaganja ispita i čija je visina, umjesto sadašnjih 1.000 KM propisana na 800 KM. Srna