VAŠINGTON, Evropska ekonomska kriza dolazi u SAD, a Federalna rezervna banka (FRB) za sljedeću godinu predviđa recesiju u Americi sa vjerovatnoćom većom od 50 odsto i ovu prognozu povezuje sa dužničkim problemima u Evropi.
Stručnjaci FRB plaše se da će evropska kriza potopiti i američku ekonomiju, koja još nije stigla da se oporavi od sopstvenih finansijskih potresa. Nemir dodatno pojačava to što su naglo skočile stope srednjoročnih italijanskih državnih obligcija.
Prije par godina Evropljani su “proklinjali” američku rasipnost i spremali su se za odbranu od hipotekarne krize koja je dolazila preko okeana. Danas je situacija suprotna.
U članku “Evropska kriza dolazi kod nas”, objavljenom na sajtu “InoSMI.ru”, autor, pozivajući se na američki “Dejli best” (The Daily Best), nazadovanje ekonomije i nivo nezaposlenosti u Evropi poredi sa Velikom depresijom koja je “okovala” SAD dvdesetih i tirdesetih godina prošlog vijeka.
Međutim, ne sumnjajući u međusobnu povezanost svjetskih finansijskih sistema, analitičari nisu skloni da preuveličavaju dubinu uticaja krize evrozone na američku ekonomiju. Neki od njih smatraju da je kriza u SAD indukovana unutršnjnim finansijskim problemima.
Potpredsjednik Opšteruske organizacije “Poslovna Rusija” Anton Danilov-Daniljan navodi da je uticaj evropske krize na Ameriku očigledan ukoliko se zaista bude dalje razvijao.
Međutim, ni tamo ni iz daleka nije sve tako jednostavno: ostaje samo bitan budžetski deficit i negativan saldo platnog bilansa. Ova dva strateška momenta u SAD nisu nikad nestala i Evropa s tim nema nikakve veze – smatra on.
Danilov-Daniljan navodi da čak ni američke “toksične” hartije od vrijednosti do danas nisu zapravo povučene iz opticaja i SAD imaju šanse da padnu u recesiju isključivo zbog unutrašnjih razloga, bez ikakvog učešća Evrope.