BANJALUKA, Uprava za indirektno oporezivanje BiH je od 01. januara do 18. avgusta na osnovu zahtjeva za povrat preplaćenog poreza na dodatnu vrijednosti pravnim licima isplatila 557 miliona KM, ili 107 miliona KM više nego u istom periodu prošle godine, saznaje CAPITAL.
Portparol UIO BiH Ratko Kovačević izjavio je za CAPITAL da su zbog izuzetnog velikog rasta zahtjev za povrat PDV poreski inspektori krenuli u pojačanu kontrolu firmi.
Poslovne knjige se detaljno pretresaju, jer inspektori otvoreno sumnjaju da se radi o prevari sa fiktivnim ulaznim fakturama.
O veličini kontrole, govori da su inspektori samo u prvih šest mjeseci ove godine izvršili 4 103 kontrole. Utvrdili su da su poreski obveznici prikrili 37 miliona maraka, za koliko je naknadno utvrđena obaveza po osnovu PDV-a.
Za razliku od Uprave koja sumnja na utaju poreza, ekonomisti tvrde da je rast zahtjeva za povratom PDV-a potpuno realan. Objašnjenje vide u nelikvidnosti privrede i razornim posljedicama krize.
„Svi predosjećaju da će ubuduće imati mnogo manje posla, pa u prijavu upisuju povrat poreza, jer kriza je sve dublja i dublja“, kaže ekonomista Damir Miljević.
Prethodnih godina privrednici su se uglavnom opredjeljivali da im pretplaćeni porez računa kao poreski kredit. Sada traže pare, pa i po cijenu da ih posjete inspektori, koji to obavezno rade kada firma izabere tu mogućnost. Najčešći način prevare su fiktivne ulazne fakture. Međutim, inspektori su sada počeli vršiti takozvane povezane kontrole, odnosno provjeravati papire i kod poslovnih partnera, odnosno da li su oni zaista izdali prikazan ulazni račun.
U Upravi podsjećaju da je netačno prikazavanje podataka u PDV prijavi u iznosu većem od 10 hiljada marka krivično djelo po članu 210. i 211. Krivičnog zakona BiH i da se o tome odmah obavještava Tužilaštvo BiH. Od uvođenja PDV poreskim obveznicima je vraćeno 3,8 milijardi maraka pretplaćenog poreza. Prevare su sve češće i veće. Samo prošle i pretprošle godine budžet je kroz utaju PDV-a oštećen za 41 milion maraka.