SARAJEVO, Pravilnici iz tzv. “higijenskog paketa”, koje je usvojio Savjet ministara BiH, osiguravaju integrisani pristup funkcionisanja sistema bezbjednosti hrane koji je neophodan, te garantuje ispravnost prehrambenih proizvoda od mjesta gdje se obavlja primarna proizvodnja sve do momenta stavljanja u promet ili izvoza, saopšteno je iz Agencije za bezbjednost hrane BiH.
Riječ je o Pravilniku o formulama za dojenčad i formulama nakon dojenja, Pravilniku o sastavu i označavanju hrane pogodne za osobe koje su netolerantne na gluten, Pravilniku o higijeni hrane i Pravilniku o službenim kontrolama koje se provode radi verifikovanja postupanja u skladu s odredbama propisa o hrani i hrani za životinje, te propisa o zdravlju i dobrobiti životinja.
Proces usklađivanja propisa, prije svega, doprinosi visokom stepenu zaštite zdravlja potrošača, ali isto tako ima i značajan finansijski efekat na određene privredne grane, navodi se u saopštenju.
Usklađivanje propisa veoma je značajno i zbog ispunjavanja međunarodnih obaveza BiH, koje proističu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što direktno utiče na proces priključenja BiH EU.
Iskustvo pokazuje da ovi propisi i procedure stvaraju zdravu osnovu koja osigurava ispravnost prehrambenih proizvoda, te sadrže zajednička načela, naročito kada je riječ o odgovornosti proizvođača i nadležnih organa, te građevinskim, operativnim i higijenskim uslovima za objekte, kao i uslovima skladištenja, transporta i zdravstvenih oznaka.
Iz Agencije ocjenjuju da je, budući da BiH sve pretpostavke za proizvodnju i izvoz, kvalitetne i sigurne hrane, usvajanje podzakonskih akata iz predmetne oblasti od izuzetnog značaja za subjekte u poslovanju sa hranom i hranom za životinje na teritoriji BiH, zato što će usklađivanjem poslovanja sa ovim odredbama postati konkurentniji.
Donošenjem propisa iz “higijenskog paketa”, između ostalog, realizovane su obaveze definisane u “Mapi puta sa ciljem ostvarivanja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla”, te Akcionom planu za adresiranje mape puta”.
U proteklom periodu Agencija za bezbjednost hrane BiH uložila je poseban napor kako bi odmah po donošenju “higijenskog paketa” nadležne institucije i subjekti u poslovanju sa hranom mogli na što bolji i efikasniji način primijeniti.
S tim u vezi, Agencija je u saradnji sa nadležnim domaćim i međunarodnim institucijama organizovala 23 obuke, radionice i seminara o temi higijene hrane i službene kontrole, na kojima je izvršena doedukacija 885 predstavnika navedenih institucija i subjekata u poslovanju sa hranom.
Savjet ministara BiH donio je, na prijedlog Agencije za bezbjednost hrane BiH, set pravilnika iz tzv. “higijenskog paketa” s ciljem ispunjavanja obaveze o harmonizaciji propisa sa zakonodavstvom EU u ovoj oblasti. Srna