BANJALUKA, U Narodnoj skupštini Republike Srpske /RS/ usvojene su izmjene i dopune Razvojnog programa RS kojima je produžen rok realizacije programa za još dvije godine, povećan okvir investiranja za 150 miliona KM, te predviđena podrška lokalnim zajednicama putem namjenskih sredstava za stabilizaciju funkcionisanja lokalnih zajednica ugroženih prirodnim nepogodama.
“Izmjenama i dopunama Razvojnog programa podržano je formiranje Garantnog fonda RS u vrijednosti od 30 miliona KM, te usmjerenija socijalna davanja za boračke kategorije putem kreditnih linija u vrijednosti od 10 miliona KM”, rekao je ministar finansija RS Aleksandar Džombić, obrazlažući ovaj dokument.
U završnoj riječi Džombić je istakao da je Razvojni program RS rezultat uspješne i transparentne privatizacije “Telekoma Srpske” u kojoj je postignuta najveća moguća cijena.
U okviru razvojne komponente Razvojnog programa RS Investiciono-razvojna banka plasirala je 422 miliona KM u 2 765 kredita, a u okviru ekonomsko-socijalne komponente odobreno je 49 projekata za šta je izdvojeno 206 miliona KM, da je izgrađeno 403 kilometara putnih pravaca, tri obilaznice i četiri kružna toka.
Takođe, u izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže uloženo je 42,8 miliona KM, obrazovanju je odobreno 98 projekata u vrijednosti 65 miliona KM, u sportske dvorane i domove omladine uloženo je 14 miliona KM.
Prema riječima ministra finansija RS, u projekte u oblasti kulture uloženo je sedam miliona KM, u projekte iz oblasti pravosuđa 7,4 miliona, u domove zdravlja i bolnice 48 miliona KM.
U toku rasprave o prijedlogu izmjena i dopuna Razvojnog programa RS poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da su osnovne izmjene Razvojnog programa RS to što se produžava vremenski okvir za njegovu realizaciju za dvije godine tako da sve kritike opozicije da su potrošena sredstva od privatizacije “Telekoma” ne stoje.
“Takođe, povećan je okvir investiranja za 150 miliona KM, a radi se o realizaciji principa revolvinga o finansijskom upravljanju sredstvima tako da će brojna sredstva koja su bila plasirana u kredite ostati trajni izvor sredstava za dalje finansiranje potreba privrede RS”, rekao je Mazalica.
On je naglasio da je veoma značajno što će za pomoć lokalnim zajednicama zbog poplava biti izdvojeno 20 miliona KM, kao i to što će biti formiran garantni fond za pomoć privrednim i pravnim subjektima.
Tokom rasprave o Prijedlogu izmjena i dopuna Razvojnog programa RS za period od 2010. do 2012. godine poslanik SNSD-a Zora Vidović rekla je da je dosadašnjom primjenom Razvojnog programa uticano na poboljšanje kvaliteta života građana RS, posebno u oblasti obrazovanja i zdravstva.
“Drugi dio programa bio je usmjeren na kreditne linije Investiciono-razvojne banke koje su takođe kvalitetno plasirane u proteklom periodu”, rekla je Vidović.
Poslanik SDS-a Božidar Vasić rekao je da bi prije razmatranja izmjena i dopuna Razvojnog programa trebalo razmatrati informaciju o dosadašnjem izvršenju Razvojnog programa RS i “podvući crtu da se vidi koliko ima para”.
“Što se tiče ravnomjernog razvoja RS, gdje se pominje da je opredjeljenje Vlade RS da se vodilo računa o tome, odgovorno tvrdim da se nije vodilo račina o ravnomjernom razvoju RS i da su favorizovane opštine čije je rukovodstvo iz SNSD-a”, rekao je Vasić i pozvao ministra Džombića da posjeti Ugljevik i uvjeri u realizaciju projekata iz ekonomsko-socijalne komponente Razvojnog programa RS.
Replicirajući Vasiću, poslanik SNSD-a Dimitrije Ivanić rekao je da je ulagano u opštine istočnog dijela RS i opštine na čijem su čelu načelnici iz SDS-a, te da je konkretno u Bijeljinu uloženo 20 miliona KM iz Razvojnog programa RS.