BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Strategiju reforme penzijskog sistema u RS, čiji je jedan od strateških ciljeva obezbjeđivanje dugoročne održivosti i finansijske stabilnosti penzijskog sistema u uslovima demografskih i ekonomskih promjena.
Strategiju je podržao 51 narodni poslanik, niko nije bio protiv, a 22 narodna poslanika bila su uzdržana.
“Strateški ciljevi penzijske reforme u RS su i poboljšanje sistema javnog finansiranja povećanjem efikasnosti prikupljanja doprinosa, doprinos ekonomskom rastu i nacionalnoj štednji, povećanje individualne odgovornosti i rizika osiguranika, obezbjeđenje stabilnih prihoda i smanjenje siromaštva populacije starih, te vraćanje povjerenja u penzijski sistem”, navodi se u ovom strateškom dokumentu.
Usvojen je i set zaključaka Kluba poslanika SNSD-a kojim Narodna skupština RS prihvata Strategiju reforme penzijskog sistema i mjere predložene u strategiji kao osnovu za postizanje širokog konsenzusa političkih subjekata i socijalnih partnera, te poziva sve subjekte na dijalog i postizanje sporazuma o operativnim mjerama.
Skupština je zadužila Vladu RS da do kraja prvog tromjesečja 2011. godine predloži revidirani akcioni plan realizacije strategije sa realnom dinamikom kratkoročnih i srednjoročnih reformskih koraka, a prije svega parametarskih reformi u postojećem sistemu i prvom stubu penzijskog osiguranja.
Narodna skupština RS smatra da je neophodno osnivanje stalnog tijela za praćenje stanja i reformi u sistemu PIO u koje bi bili uključeni predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, radnika, poslodavaca, penzionera i fondova.
Parlament ocjenjuje da je kratkoročno nerealno uvođenje drugog stuba penzijskog osiguranja, zbog čega traži od Vlade da predloži izmjene Razvojnog programa kroz promijenjenu namjenu ili način angažovanja sredstava ranije rezervisanih za tranzicijski trošak u Razvojnom programu, ističe se u usvojenim zaključcima kluba SNSD-a.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je u završnoj riječi da bi priprema novog zakona o PIO mogla da bude okončana do kraja godine, a da bi parlament Srpske mogao da ga usvoji početkom 2011. godine.
On je opovrgao tvrdnje opozicije da Strategija ne sadrži konkretne mjere i ciljeve reforme penzijskog sistema u RS, ističući da su u izvodu ovog dokumenta jasno navedene 33 konkretne kratkoročne mjere koje predstavljaju okosnicu parametarske reforme.
“Ova strategija predstavlja dobru osnovu za izradu novog zakona o PIO RS čiji efekat treba da osjete sadašnji i budući penzioneri”, rekao je Džombić, navodeći da je reforma penzijskog sistema u RS dugoročan proces stalnog prilagođavanja.
On je prihvatio amandmane kluba poslanika SNSD-a, DNS-a i poslaničke grupe Socijalističke partije na ovu strategiju u kojima se navodi da dalje zaoštravanje uslova za ostvarivanje prava na penziju u ovom trenutku ne bi bilo svrsishodno.
“Do povećanja starosne granice posredno se može doći redefinisanjem uslova za odlazak u invalidsku penziju, određivanje i izračun penzije po bod sistemu, kao i penaliziranjem odlaska u penziju”, ističe se u prvom amandmanu skupštinske većine u Narodnoj skupštini RS.
U ovom amandmanu navodi se da bi, ukoliko ne dođe do zadovoljavajućih rezultata, dalje pooštravanje starosnih uslova za ostvarivanje prava na penziju moglo biti razmotreno kao mogućnost postepenog uvođenja u narednom periodu.
Drugim amandmanom skupštinska većina predlaže da se pitanje određivanja i usklađivanja penzija konačno riješi donošenjem novog zakona o PIO, uz aktivno učešće socijalnih partnera.
Poslanik PDP-a Perica Bundalo rekao je tokom skupštinske rasprave da se radi o veoma stručnom i kvalitetnom dokumentu, ali da su kratkoročne mjere i ciljevi, sadržani u strategiji, nedovoljni za reformu prvog stuba penzijskog osiguranja.
Poslanik SDS-a Božidar Vasić smatra da predloženi zaključci i amandmani skupštinske većine ništa dobro ne mogu donijeti kada je riječ o ovoj reformi, već da samo predstavljaju odugovlačenje rješavanja ovog problema.
Nezavisni poslanik Vojislav Gligić smatra da je ova strategija mrtvo slovo na papiru ako ne bude pretočena u zakon ili propis. On se zauzeo da bude definisan rok izrade novog zakona o PIO RS.