BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je večeras Strategiju razvoja energetike Srpske do 2030. godine, kojom su u ovom sektoru predviđene investicije u iznosu od 11,5 milijardi KM.
Dokumentom se na sistematičan način objedinjuju mjere, ciljevi i planovi razvoja ove oblasti kroz standarde gazdovanja i odnosa kakvi vrijede u EU.
Predstavljajući ovaj dokument, ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević rekao je da energetika predstavlja strateški sektor, koji je pokretač cjelokupnog privrednog razvoja.
“Ciljevi strategije su, prije svega, zadovoljiti energetske potrebe Srpske na osnovu vlastitih energetskih resursa i time omogućiti što veću energetsku nezavisnost, te obezbijediti investicije u energetski sektor uz istovremenu težnju da elektroprivreda ostane u većinskom vlasništvu države”, istakao je Kovačević.
Poslanici Narodne skupština Republike Srpske usvojili su i Strategiju regulatorne reforme Republike Srpske za period od 2012. do 2015. godine, kojom će biti stvoreni uslovi za unapređenje poslovnog okruženja kroz uklanjanje administrativnih barijera, uvođenje procesa procjene uticaja propisa i jačanje institucionalnih kapaciteta za njegovo provođenje.
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da ova strategija treba da doprinese unapređenje poslovnog ambijenta u Srpskoj kroz stvaranje što kvalitetnijih propisa.
Ona je istakla da se Strategija oslanja na određene projekte ili aktivnosti koje su već realizovane ili je njihova realizacija u toku, kao što su započete aktivnosti na provođenju procjena uticaja propisa kroz pilot-projekte, postojanje jedinstvenog registra privredi potrebnih odobrenja za obavljanje određene djelatnosti, kao i mogućnost uvida u sve formalnosti kao što su dozvole, potvrde i rješenja koja izdaju republički organi uprave.
Poslanici su prihvatili zaključak kojim parlament Srpske zadužuje Vladu da u roku od 90 dana podnese Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, u dijelu koji se odnosi na materiju regulisanu članom 53. stav 2, članom 74. i članom 80. Zakona o prekršajima Srpske.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i Odbora za ustavna pitanja Igor Radojičić rekao je da Odbor razmatra odgovore ustavnih sudova Srpske i BiH u vezi sa predmetnim inicijativama građana, te da tom prilikom može da predloži parlamentu izmjenu određenih zakona. Srna