BANJALUKA, Vlada Republike Srpske usvojila je na današnjoj sjednici informaciju o obavezi uspostavljanja zajedničkih tijela između EU i BiH nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Iz Biroa Vlade za odnose s javnošću saopšteno je da Vlada Republike Srpske poziva Savjet ministara i druge institucije BiH da se formiranje zajedničkih tijela između EU i BiH izvrši na osnovu punog poštivanja ustavno-pravnog uređenja BiH i u skladu sa dogovorenim mehanizmom koordinacije u oblasti evropskih integracija u BiH.
Vlada Srpske podsjeća Savjet ministara BiH da je prestao mandat dosadašnje komisije za evropske integracije i radnih grupa za evropske integracije, koje su djelovale u sastavu Privremenog odbora i privremenih pododbora za stabilizaciju i pridruživanje, kao zajedničkih tijela osnovanih u skladu sa odredbama Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima između BiH i Evropskih zajednica.
Taj sporazum, kako se navodi, prestao je da važi 1. juna 2015. godine, a shodno tome, nije pravno utemeljeno navedena tijela koristiti u predstojećem radu zajedničkih tijela sa EU za praćenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i u drugim formama dijaloga sa Unijom.
U vezi sa tačkom tri ovog zaključka, Vlada Republike Srpske zahtijeva od Savjeta ministara BiH da hitno stavi van snage protivpravno, samoinicijativno i samovoljno donesene odluke o izmjeni Odluke o uspostavljanju radnih grupa za evropske integracije, usvojene na 14. sjednici, održanoj 8. jula 2015. godine i 25. sjednici, održanoj 29. septembra 2015. godine.
Vlada Republike Srpske podsjeća da su članovi Odbora za stabilizaciju i pridruživanje i pratećih pododbora ispred nadležnih institucija Srpske, imenovani rješenjem Vlade Republike od 23. aprila, koje je objavljeno u republičkom “Službenom glasniku”, o čemu je obaviještena Direkcija za evropske integracije Savjeta ministara.
U saopštenju se navodi da Vlada Srpske zadužuje Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju da o ovom zaključku informiše kabinet predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, Direkciju za evropske integracije Savjeta ministara, kabinete ministara iz Republike Srpske u Savjetu ministara i Delegaciju EU u BiH.
Na današnjem nastavku 52. redovne sjednice usvojena je informacija o uslovima za podnošenje kredibilnog zahtjeva za članstvo u EU i neophodnih priprema za aktivnosti nakon podnošenja zahtjeva.
Vlada Republike Srpske smatra da se ispunjavanje uslova i pripreme za podnošenje kredibilnog zahtjeva za članstvo u EU moraju odvijati na osnovi punog poštivanja ustavno-pravnog uređenja u BiH i u skladu sa dogovorenim mehanizmom koordinacije u oblasti evorpskih integracija u BiH.
U saopštenju se dodaje da Vlada Srpske smatra da konačna odluka o načinu i terminu podnošenja prihvatljivog zahtjeva za članstvo u EU treba da se zasniva na prethodnom dogovoru sa Vladom Republike Srpske, Vladom Federacije BiH i Vladom Brčko distrikta.
Zadužuju se predstavnici Republike Srpske u Pregovaračkom timu BiH za pregovore o zaključivanju Protokola uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između evropskih zajednica i njihovih država članica, sa jedne strane i BiH, sa druge strane, da bi se uzelo u obzir pristupanje Hrvatske Evropskoj uniji, da prilikom izrade nove Pregovaračke pozicije BiH i tokom pregovora sa Evropskom komisijom zastupaju utvrđene stavove Vlade Srpske po tom pitanju.
Vlada zadužuje Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju da otpočne pripreme za davanje odgovora na Listu potencijalnih pitanja Evropske komisije, koja će biti dostavljena nakon podnošenja prihvatljivog zahtjeva BiH za članstvo u EU, te da pripremi odgovarajuću metodologiju za davanje odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije.
Zadužuju se republički organi uprave da se aktivno uključe u pripremne aktivnosti u vezi sa davanjem odgovora na budući Upitnik Evropske komisije i da u okviru svojih nadležnosti, preduzmu neophodne mjere da bi blagovremeno obezbijedili neophodne uslove za aktivnu participaciju u postupku izrade Upitnika.
Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju zaduženo je i da sačini listu institucija Republike Srpske koje će učestvovati u pripremi odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije, te da nakon podnošenja prihvatljivog zahtjeva BiH za članstvo u EU, Vladi Republike Srpske uputi na razmatranje i usvajanje prijedlog rješenja o imenovanju članova radnih grupa iz Srpske za pripremu odgovora na Upitnik. Srna