BEOGRAD, Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Zakon o javnom informisanju, koji predviđa da se postupak privatizacije medija okonča do jula 2015. godine.
U obrazloženju Zakona o javnom informisanju navedeno je da on stvara uslove za slobodan razvoj nezavisnih, profesionalnih medija i medijskog sistema koji treba da omogući najšire zadovoljavanje potreba građana, bez diskriminacije, za informacijama i sadržajima iz svih oblasti društvenog života.
Propisan je i izlazak države iz medija, osim u za to posebno utvrđenim slučajevima, kao i jasno definisan javni interes u oblasti javnog informisanja.
Tim zakonskim rješenjem se uređuje zaštita dostojanstva ličnosti na koje se odnosi informacija, pa tako nije dozvoljeno objavljivanje informacija kojima se povređuje čast, ugled ili pijetet i kojima se lice prikazuje u lažnom svjetlu.
Zakonom se prvi put daje zaštita i žrtvama nasilja, a značajna novina predviđena je u odredbi koja propisuje kada nije potreban pristanak za objavljivanje informacije iz privatnog života.
Parlament je usvojio zakone o privatizaciji i stečaju. Zakon o privatizaciji i izmjene i dopuna Zakona o stečaju trebalo bi da otkoče privatizaciju 584 preostale društvene i državne firme.
Rok za transformaciju tih preduzeća u privatnu imovinu je 31. decembar 2015. godine, a te firme prave državi direktne troškove od 800 miliona dolara na godišnjem nivou.
Zakon o privatizaciji ima status specijalnog zakona, što znači da će u slučaju kolizije sa drugim zakonima imati prednost, a predviđa četiri modela privatizacije, prodaju kapitala, strateško partnerstvo, prodaju imovine i prenos kapitala bez naknade zaposlenima ili strateškom partneru.
Cilj izmjena Zakona o stečaju je povećanje transparentnosti i sprečavanje zloupotreba kod automatskog stečaja i povećanje prava povjerilaca koji su do sada imali sekundarnu ulogu u tom procesu. Srna