BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) usvojila je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak kojim se pri obračunu doprinosa i poreza na dohodak omogućava prelazak na model obračuna bruto plate u RS i uvodi jedinstvena stopa od osam odsto za oporezivanje ličnih primanja.
Predložena stopa iznosila je 10 odsto, ali je usvojen amandman SNSD-a, kojim je traženo smanjenje na osam procenata.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da se jedinstvena stopa procenata uvodi i za oporezivanje samostalnih djelatnosti, autorskih prava, prava srodnih autorskom pravu, prava industrijske svojine, kapitala i kapitalnih dobitaka.
On je podsjetio da je Vlada RS u oktobru 2007. godine usvojila informaciju o potrebi prelaska na model bruto plate u RS zbog harmonizacije iskazivanja troškova rada, stvaranja ekonomske podloge za reformu PIO i zdravstvenog osiguranja radi uspostavljanja efikasnog modela pregovaranja.
“Osim toga, prelazak na model bruto plate jeste i uspostavljanje prirodnih tržišnih suprotnosti države, poslodavaca i sindikata, kompatibilnost sa poslovnim okruženjem, smanjenje utaje doprinosa i poreza, prosljeđivanje poreskih olakšica u korist zaposlenih i ujednačavanje poreskih opterećenja ličnih primanja i prihoda od samostalne djelatnosti”, rekao je Džombić.
Dodat je i novi član koji govori o poreskom periodu, tako da se dohodak utvrđuje i plaća za kalendarsku godinu, ali taj period može biti i kraći u slučajevima kada poreski obveznik postane nerezident i ako rezident stekne ili izgubi status poreskog obveznika, kada se prava računaju prema broju punih mjeseci.
Izmijenjena je odredba postojećeg zakona u vezi sa umanjenjem poreske osnovice, koja se umanjuje za godišnji lični odbitak poreskog obveznika u iznosu od 3.600 KM i 30 odsto, umjesto 20 procenata, ličnog odbitka po izdržavanom članu porodice, kao i iznos plaćene kamate za stambene kredite i iznos uplaćenog penzijskog doprinosa za dobrovoljno penzijsko osiguranje do 600 KM godišnje.
Džombić je dodao da se jedna od primjedbi odnosila na oslobađanje od oporezivanja toplog obroka spremljenog u vlastitim restoranima, jer su poslodavci smatrali da dva puta plaćaju PDV, s obzirom na to da je već plaćen kupovinom namirnica.
Prema njegovim riječima, ovaj zahtjev nije opravdan, jer bi se dovela u nepovoljniji položaj ona preduzeća koja svojim radnicima naknadu za topli obrok isplaćuju u novcu.
“U ovom slučaju se ne radi o dvostrukom oporezivanju kao što je stvorena kriva slika u javnosti iz razloga što ne postoji nikakva razlika između namirnica koje kupi poslodavac za spremanje hrane u vlastitiom restoranu i namirnica koje kupi pojedinac za novac dobijen za topli obrok, jer se u oba slučaja na te namirnice plaća PDV”, rekao je Džombić.
On je naveo da je stav Ministarstva da naknada za topli obrok predstavlja lično primanje koje obuhvata sve novčane i nenovčane prihode, naknade i koristi, koje poreski obveznik ostvari po bilo kojem osnovu, ukoliko Zakonom o porez na dohodak nisu oslobođeni ili drugačije oporezivani.
Džombić je pojasnio da to znači da se naknada za topli obrok sabira sa svim ličnim primanjima radnika i da se taj ukupni iznos umanjuje za neoporezivi dio dohotka, a na tako umanjeni iznos se obračunava i plaća porez.