BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je juče na posebnoj sjednici, po hitnom postupku, set zakona s ciljem provođenja mjera za ublažavanje posljedica izazvanih poplavama i klizištima i Prijedlog zakona o Fondu solidarnosti za obnovu Srpske.
Vlada je, u okviru seta zakona, usvojila Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o posebnim republičkim taksama, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na nepokretnosti, te Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.
Usvojen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posebnim načinima izmirenja poreskog duga, kao i Prijedlog zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa radi proizvodnje električne energije.
Vlada je usvojila i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske.
Utvrđen je Prijedlog zakona o Fondu solidarnosti za obnovu Republike Srpske, kojim se utvrđuje način sanacije štete.
Ovim prijedlogom zakona uređuje se osnivanje, status, djelatnost, organizacija Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske, izvori sredstava, uspostavljanje Jedinstvenog registra šteta, kao i vrijeme važenja ovog zakona.
Predloženo je da izvori sredstava za ove namjene budu sredstva posebnog doprinosa za solidarnost, sredstva od poreza na upotrebu, držanje i nošenje dobara, naknada za korištenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije, kreditna sredstva Republike i lokalnih zajednica, budžetska sredstva Republike i lokalnih zajednica, kao i donacije i pomoći različitih subjekata.
Prema predloženim odredbama ovog zakona, sanacija štete bi se vršila na način, uslovima i obimu koje će propisati Vlada Republike Srpske pojedinačno, za svaki oblik materijalne štete posebnim aktom.
“Obim štete u Republici Srpskoj prevazilazi mogućnosti budžeta Republike i budžeta lokalnih zajednica, te je neophodno prikupljanje sredstva iz drugih izvora da bi se što prije sanirala šteta i omogućio privredni rast Republike i prevazišla teška situacija izazvana poplavama u Republici Srpskoj”, navodi se u saopštenju.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o posebnom doprinosu za solidarnost, po hitnom postupku.
Ovim zakonom uređuje se poseban doprinos za solidarnost, obveznici, osnovica, način obračunavanja, prijavljivanja, plaćanja i naplate posebnog doprinosa za solidarnost. Srna