BANJALUKA, Vlada Republike Srpske usvojila je danas prijedlog izmjena i dopuna seta zakonskih rješenja i akcioni plan za suzbijanje “sive ekonomije”.
Utvrđene izmjene zakona odnose se na izmjene i dopune Zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti, Zakona o inspekcijama, Zakona o poreskom postupku, Zakona o sistemu javnih službi i Zakona o komunalnoj policiji.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je novinarima u pauzi sjednice Vlade Srpske da je osnovno opredjeljenje Vlade da se prošire ovlaštenja svih kontrolnih organa kada su u pitanju neregistrovana djelatnost i neprijavljeni radnici, a da ovlaštenja za takve kontrole dobije i komunalna policija koja ih do sada nije imala.
On je naglasio da je izmjenama zakonskih rješenja predviđeno da radnici mogu da počnu da rade tek nakon što budu prijavljeni u Poreskoj upravi i dobiju identifikacionu karticu, a predviđene su i oštrije sankcije, odnosno zatvaranje objekta za neregistrovanu djelatnost i neprijavljene radnike.
“Cilj ovih mjera jeste prije svega da se zaštite radnici i dobri poslodavci koji imaju registrovanu djelatnost i prijavljene radnike od onih koji to nemaju”, rekao je Tegeltija.
Tegeltija je naglasio da se do sada dešavalo da radnik nikada nije bio prijavljen u Poreskoj upravi niti su mu uplaćivani porezi i doprinosi zbog čega će se sada prvo izdavati identifikacione kartice novozaposlenim radnicima, a onda i svim zaposlenima u Srpskoj.
On je naglasio da je neprijavljen rad trenutno najprisutniji u građevinarstvu, te uslužnim djelatnostima, a da se dešavalo i da preduzeća sa jako velikim profitom imaju malo prijavljenih radnika.
“Prvenstveni cilj ovih zakonskih rješenja nije finansijski efekat, cilj ovih zakonskih rješenja jeste zaštita radnika i dobrih poslodavaca što će se pozitivno odraziti i na javne finansije. Naš je cilj da ukoliko bude dobrih efekata idemo sa daljim rasterećenjem privrede jer smatramo da će time biti puno više onih koji bi iz sive zone prešli u legalnu djelatnost”, istakao je Tegeltija.
Ministar finansija Srpske dodao je i da su najveći problemi kada je riječ o “sivoj ekonomiji” – neregistrovanoj djelatnosti, “rad na crno”, neregistrovani promet i nedovoljna saradnja između kontrolnih organa uključujući i republički i lokalni nivo.
Prema njegovim riječim, ogroman problem predstavlja i spoljnotrgovinski promet, ali da on nije u nadležnosti entiteta.
Tegeltija je najavio da bi već u maju trebao biti usvojen novi set zakonskih rješenja među kojima će biti tretiran i stečajni postupak. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva siva ekonomija ?Nema u nas ni crne ni sive ekonomije, a ni ekonomij.