PODGORICA, Skupština Crne Gore usvojila je danas rebalans budžeta koji predviđa smanjivanje izdataka od ukupno 16 miliona evra, kao i set mjera štednje u cilju prevazilaženja ekonomske krize u toj zemlji.
Promjene u državnoj kasi podržali su poslanici vladajuće koalicije, dok su predstavnici opozicije glasali protiv, navodeći da Crna Gora klizi u dužničko ropstvo, zbog čega, po njihovom mišljenju, vlada treba da podnese ostavku.
Ministar finansija Milorad Katnić kazao je ranije u parlamentu da su globalna privredna kriza i hronična nelikvidnost crnogorske ekonomije primorali vladu da predloži promjene u državnoj kasi i to u prvoj polovini godine.
Tri su glavna razloga za rebalans budžeta, značajno lošije ekonomsko okruženje i negativni globalni trendovi, otplata garancija izdatih za Kombinat aluminijuma Podgorica (KAP) i loša privredna aktivnost na početku godine zbog vremenskih neprilika, rekao je Katnić.
On je istakao da su predložene i mjere štednje koje predviđaju smanjenje broj savjetodavnih tijela i radnih timova čiji članovi imaju pravo na mjesečnu naknadu, umanjenje dnevnica za putovanja u inostranstvo za 20 odsto, kao i zarada funkcionerima za sedam odsto.
Katnić je rekao da je vlada, u sklopu mjera štednje i popunjavanja manjka u državnoj kasi, uvela dodatne takse od po jedan evro na upotrebu SIM kartica, korišćenje kablovske televizije i električna brojila.
Ministar finansija je kazao da rebalans budžeta i mjere štednje ne predviđaju povećanje poreza i smanjenje plata zaposlenih u javnom sektoru.
Predstavnici opozicije smatraju da aktuelna izvršna vlast dominantno snosi odgovornost zbog teškog ekonomskog stanja u Crnoj Gori.
Oni su ocijenili da vlast vodi Crnu Goru u dužničko ropstvo, ističući da kabinet premijera Igora Lukšića zbog toga treba da podnese ostavku.
Ovogodišnji budžet projektovan je na 1,25 milijardi evra, a planirani budžetski deficit iznosi 42 miliona evra. Vlada Crne Gore odlučila je ranije da se zaduži za 150 miliona evra kod Kredi Svis banke, a taj kredit biće iskorišćen za finansiranje deficita i servisiranje dugova.
Crna Gora je samo KAP-u izdala garancije vrijedne 132 miliona evra, a već je iz državnog budžeta plaćeno 23,4 miliona evra duga te podgoričke fabrike kod Dojče banke.
Crnogorski parlament podržao je ranije, glasovima poslanika vladajuće koalicije, odluku vlade da preuzme dug KAP-a prema Dojče banci, ali i zadužio izvršnu vlast da raskine ugovor sa ruskim partnerima u toj fabrici.
Vlada Crne Gore izdala je KAP-u, kojim upravlja CEAC na čijem je čelu ruski oligarh Oleg Deripaska, ukupno 132 miliona evra vrijedne garancije, koje sa kamatama iznose oko 170 miliona evra.
Pored kredita kod Dojče banke, Crna Gora je izdala i garancije za zaduživanje KAP-a kod mađarske OTP banke u iznosu od 49,6 miliona evra, kao i kod ruske VR banke za 60 miliona evra. Tanjug