BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ usvojila je Prijedlog zakona o poreskom postupku RS, kojim se stvaraju dobre pretpostavke za rad Poreske uprave RS.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija izjavio je danas na konferenciji za novinare u Banjaluci da je Prijedlog zakona o poreskom postupku, koji je Vlada usvojila na sinoćnjoj sjednici, tehnički dobro urađen i istakao da nema nijedne pozicije koja nije suštinski usklađena sa socijalnim partnerima u RS.
Tegeltija je istakao da će ovaj zakon stupiti na snagu nakon usvajanja u parlamentu RS i njegovog objavljivanja u “Službenom glasniku RS”, a primjenjivaće se od 1. januara naredne godine.
On je naveo da je Vlada RS sinoć usvojila i set zakona iz oblasti finansijskog sektora.
Tegeltija je podsjetio da je prilikom usvajanja izmjena i dopuna Zakona o Agenciji za bankarstvo RS usvojen zaključak Narodne skupštine RS, kojim je definisano da Vlada RS pripremi izmjenu zakona kojim će precizirati pozicije žiranata.
“Mi smo kroz nacrte zakona o izmjenama i dopunama zakona o bankama RS, o lizingu, te o mikrokreditnim organizacijama pokušali da te stvari pojasnimo i da spriječimo negativne posljedice po žirante”, kaže Tegeltija.
On je najavio da će pozicija žiranata u buduće biti mnogo povoljnija nego što je to bila prema dosadašnjim zakonskim rješenjima.
“Nismo mogli da obezbijedimo bilo kakvo retroaktivno dejstvo u smislu onih ljudi koji su nekome bili žiranti pa imaju problema sa njima, ali ćemo ovim zakonima obezbjediti mnogo veću zaštitu korisnika finansijskih usluga”, istakao je ministar finansija RS.
Tegeltija je rekao da je Vlada RS usvojila Uredbu o izmjeni i dopuni Uredbe o postupku verifikovanja potraživanja i gotovinskih isplata po osnovu računa stare devizne štednje u RS, kojom se otvara novi rok za verifikaciuju u trajanju od dva mjeseca i to od 1. novembra do 31. decembra 2011. godine.
“Poslije verifikacije uslijediće isplata iznosa verifikovane štednje u maksimalnom iznosu od 2.000 KM ili u ukupnom iznosu do 2.000 KM, dok će razlika verifikovanog iznosa i gotovinske isplate biti izvršena emisijom obveznica”, zaključio je Tegeltija.
On je naveo da je Vlada usvojila informaciju Ministarstva finansija RS o efektima Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.
“Prva pozitivna stvar je što je izmjenama ovih zakona došlo do porasta prihoda u RS”, rekao je Tegeltija, navodeći da je rast prihoda veći nego što su bile projekcije resornog ministarstva krajem prošle godine.
Tegeltija kaže da je naplata prihoda u februaru bila vrlo loša, “jer su mnogi budžetski korisnici iskoristili priliku da plate isplate u januaru po starim propisima kako bi napravili povoljnije efekte”.
On je istakao da su prihodi poreza na dohodak pozitivni, a od čega ima koristi budžet RS i budžeti lokalnih zajednica, jer se prihodi dijele od poreza na dohodak u omjeru 75 prema 25 između budžeta RS i budžeta lokalnih zajednica.
Tegeltija je napomenuo da je bilo procjena da će rast poreza na dohodak pasti na teret plata zaposlenih i zaposlenosti i istakao da pokazatelji daju drugačiju sliku tako da su u prvih šest mjeseci neto plate rasle 4,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
“Ako se uporede podaci mart 2010. godine i mart ove godine, onda u ovoj godini imamo 1 500 manje zaposlenih nego u martu lani”, rekao je Tegeltija.
On je rekao da se sa stanovišta naplate doprinosa može konstatovati da ima 12,2 odsto više naplaćenih doprinosa za šest mjeseci ove godine, u odnosu na ukupno osam mjeseci.
“Vlada je zaključila da je poslovni ambijent u RS sa stanovišta oporezivanja još jedan od najboljih u okruženju, ako se uporede pokazatelji sa Federacijom BiH i zemljama u okruženju”, kaže Tegeltija.