BANJALUKA, Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske /RS/ jednoglasno su usvojili Nacrt zakona o elektronskom potpisu RS.
RS od 2002. godine ima Zakon o elektronskom potpisu i elektronskom poslovanju, ali je materija koja se njime reguliše preobimna za jedan akt.
Ministar nauke i tehnologije RS Bakir Ajanović rekao je da je riječ o specifičnoj materiji koja zahtijeva dosta stručnosti, a da ovo ministarstvo ima stručnjake koji su sposobni sačiniti kvalitetna zakonska rješenja za ovu oblast.
Skupštinski Odbor jednakih mogućnosti i Klub poslanika Partije demokkratskog progresa /PDP/ zatražili su da se odredba u nazivu zakona “elektronski potpis RS” preimenuje u “elektronski potpis u RS”.
Poslanik PDP-a Diana Čekić rekla je da bi o ovom zakonu bilo potrebno provesti stručnu raspravu prije nego u skupštinsku proceduru dođe u formi prijedloga.
Poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata /SNSD/ Srđan Mazalica istakao je da će biti potrebno izmijeniti krivične propise koji sada ne tretiraju računarski kriminal.
“Možda će biti potrebno donijeti i novi zakon kojim će se građani i pravni subjekti zaštititi u ovim novim trendovima koji sve više uzimaju maha u RS”, rekao je Mazalica.
Poslanici su usvojili Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o advokaturi RS.
Ministar pravde Džerard Selman rekao je da su pojedina rješenja Zakona o advokaturi RS, koji je 2002. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič, bila i da su i sada kočnica u funkcionisanju organa Advokatske komore RS.
On je rekao da su u primjeni ovog zakona utvrđeni neefikasnost rada organa Advokatske komore RS i neadekvatna i neefikasna hijerarhija disciplinskih organa, što je imalo za posljedicu dugotrajnost disciplinskih postupaka.
Poslanik SNSD-a Snježana Jokić rekla je da bi u sve odredbe, koje se odnose na status advokata i advokatskih pripravnika, odnosno prava i obaveza lica zaposlenih u advokatskoj kancelariji, trebalo dodati i kategoriju stručnih saradnika.
Ona je dodala da je Nacrtom predviđeno da advokatsku djelatnost mogu vršiti advokati kao pojedinci u zajedničkim advokatskim kancelarijama i advokatskom društvu, kao pravnom licu.
“Predlažem da se razmisli o izmjeni odredaba zakona u pravcu da advokatsko društvo može imati jednu kancelariju i više poslovnih jedinica, pošto se radi o pravnom licu koje se registruje u skladu sa Zakonom o preduzećima”, rekla je Jokićeva.
Jednoglasno je usvojen i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim putevima koji će, zbog opšteg interesa materije koju uređuje, biti upućen u javnu raspravu.
Zakon o javnim putevima stupio je na snagu 20. januara 2004. godine, a u vremenu njegove primjene ukazala se potreba za drugačijim rješenjima pojedinih pitanja.
Šef Poslaničke grupe Socijalističke partije /SP/ Petar Đokić rekao je da bi zakonskim odredbama trebalo spriječiti nepotreban odliv novca i kod izgradnje i kod održavanja puteva, te pojačati nadzor nad ovim poslovima.
“Izvođači ovih radova moraju preuzeti obavezu da u određenom vremenskom periodu saniraju sva oštećenja, pa se tako neće dogoditi da imamo nelojalnu konkurenciju i nevjerovatne ponude prilikom izbora izvođača radova”, rekao je Đokić.
Prema njegovim riječima, država ima obavezu da novac koji svaki vozač izdvaja iskoristi na najracionalniji mogući način.
Đokić je zatražio da se zakonom propiše 15 metara minimalne udaljenosti reklamnih panoa i drugih objekata od ivica puteva, navodeći da su oni jedan od razloga velikog broja saobraćajnih nezgoda.