TREBINJE, Odbornici Skupštine grada Trebinja usvojili su danas budžet grada za 2015. godinu u iznosu od 22.592.000 KM, koji je za 5,67 odsto manji od plana budžeta za tekuću ili za 2,47 odsto manji nego rebalasirani budžet 2014. godine.
Za tekuće rashode planirano je 16.968.000 KM ili 5,12 odsto manje od plana ovogodišnjeg budžeta, dok su izdaci za kapitalna ulaganja usvojeni na nivou od 4.411.000 KM ili 5,64 odsto manje u odnosu na plan u 2014. godini.
Planiranim budžetom, plate funkcionerima su smanjene za 25 odsto, dok su odborničke naknade ostale na nivou 2014. godine, nakon što odbornici pozicije nisu prihvatili prijedlog nezavisnog odbornika Srđana Bubala da budu smanjene sa 497 na 397 KM.
Rasprava o budžetu protekla je u veoma žustroj razmjeni mišljenja među pojedinim odbornicima vladajućih i opozicionih stranaka, a najviše vremena je prošlo u prepucavanju na ličnoj osnovi i međusobnim optužbama ko ima više novca, čija supruga je zaposlena, ko je dezerter…
Odbornici opozicije u Skupštini grada smatraju da gradska uprava radi neozbiljno, da ima niz propusta i da su u budžetu planirana mala sredstva za investicije, a da su povećana izdvajanja za plate. S druge strane, odbornici vladajućih stranaka smatraju da budžet nije ništa bolji, a ni gori nego u ostalim opštinama i gradovima Republike Srpske.
Predsjednik Komisije za budžet i finansije Zoran Anđušić naglasio je da je gradska uprava sa gradonačelnikom sanirala budžet koji je, kako je rekao, najmanje smanjen u odnosu na ostale gradove i opštine.
“Minimalno smanjenje u odnosu na plan budžeta iz 2014. godine je pokazatelj da će gradska uprava sa gradonačelnikom i dalje, u skladu sa svojim mogućnostima, pomagati i zadovoljavati potrebe socijalno ugroženog stanovništva”, dodao je Anđušić i naglasio da je smanjenje pojedinih grantova posljedica privredne i finansijske situacije u Republici Srpskoj.
Odbornik SDS-a u Skupštini grada Ilija Stanković ocjenjuje da budžet nije ni sjajan ni idealan već odraz trenutnog stanja.
“Ono što je najbitnije je da će se obaveze izvršavati, uprkos tome što su sredstva zarobljena u Bobar banci”, rekao je Stanković, napominjući da grad nije bankrotirao.
Šef Odborničkog kluba SNSD-a Zdravko Butulija smatra da se na sjednici moglo vidjeti niz nedosljednosti i neozbiljnosti u pripremi, navodeći da su promijenjeni materijali zbog čega nije moglo biti ni kvalitetne rasprave.
“Mi od ranije upozoravamo na proizvođenje krize, prebacivanje odgovornosti sa gradske uprave na druge ljude, te stavljanje pod tepih sopstenog nerada”, rekao je Butulija.
On smatra neralnim povećanje rashoda za lična primanja, dok su sredstva za korisnike grantova, tekućih i kapitalnih, potpuno smanjena, te ističe da su ona manja čak i od onih koja su bila po rebalansu.
“U vezi sa pričom o bankrotu, svima je poznato da je gradonačelnik to sam rekao, a da je poslije toga isplatio plate i druge obaveze izmirio. Očigledno je da pokušava građanima da skrene pažnju sa nekih realnih problema za šta su krivi on i njegova administracija”, istakao je Butulija.
Nezavisni odbornik Srđan Bubalo kaže da u budžetu ne vidi neke velike mjere štednje, da je budžet na silu napravljen, a da su sredstva za plate povećana za dva i po miliona dok će, kako je rekao, sve ono što ne bude naplaćeno ići će na uštrb kapitalnih investicija.
“Niko nije protiv da se ljudi zapošljavaju, ali se mora naći neki realan okvir jer za dvije godine povećati dva i po miliona više sredstava za plate se ne može izdržati”, smatra Bubalo.
Komentarišući neprisustvovanje sjednici gradonačelnika Slavka Vučurevića, Bubalo je rekao da je očigledno da je prvi čovjek grada promijenio taktiku, jer ni prošli put nije prisustvovao kada se raspravljalo o rebalansu budžeta.
“Možda je i bolje što ga nema, jer kada je tu samo imamo verbalne sukobe”, kaže Bubalo. Srna