BERLIN, Dok vlade širom svijeta gledaju kako da uštede, u Njemačkoj je po prvi put u istoriji iznos ukupne ušteđevine prešao sumu od 10 biliona evra, piše “Dojče vele”.
Ma koliko iznos od 10 hiljada milijardi evra izgledao velik, on je u stvarnosti još veći: u ovu računicu nije uključena vrijednost pokretnog vlasništva pojedinaca poput automobila, namještaja, nakita ili umjetnina.
Međutim, od čitave sume treba odbiti iznos dugova koje njemački građani imaju – oko 1.800 milijardi evra.
Od 4.700 milijardi novčanih ušteda više od dvije trećine je u gotovini, na štednim knjižicama ili oročenim računima odnosno u potraživanjima naspram osiguravajućih društava. Samo pet odsto je neposredno uloženo u dionice.
Prema toj računici, vrijednost s kojom Nijemci zaista raspolažu je ipak viša od osam hiljada milijardi evra.
U posljednjih 20 godina se količina ušteđenog novca gotovo utrostručila – sa 1.750 milijardi na početku 1991. godine, godine ujedinjenja Njemačke, ta je suma narasla na sadašnjih 4.725 milijardi.
Prema riječima Bernda Sprengera, finansijskog stručnjaka i istoričara finansija, u poslijeratnom razdoblju se u Njemačkoj bilježi kontinuiran porast vrijednosti vlasništva u rukama pojedinaca.
“Još 1960, dakle 12 godina nakon monetarne reforme i uvođenja njemačke marke ukupna ušteđevina je iznosila samo oko 165 milijardi maraka, dakle oko 80 milijardi evra”, kaže Sprenger. Trideset godina kasnije, uoči ponovnog ujedinjenja Njemačke, to je vlasništvo već naraslo na iznos od 1.400 milijardi evra.
“Nijemci su, dakle, bili vrlo marljivi u posljednjih 60 godina”, konstatuje on.